birgün

28° AZ BULUTLU

KADIN 24.03.2020 09:51

Kadınlar hastalığa karşı daha endişeli

Kadınlar hastalığa karşı daha endişeli

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da saha araştırmaları yürüten Rawest Araştırma Şirketi, Diyarbakır, Mardin, Van ve Şanlıurfa’da yürüttüğü koronavirüs araştırmasının bulgularını kamuoyuyla paylaştı.

18-21 Mart tarihlerinde söz konusu dört ilde 738 kişi ile görüşülerek yürütülen çalışmaya göre her dört kişiden üçü, koronavirüs konusunda ortalamanın üstünde bir endişe taşırken, kadınlar erkeklerden daha endişeli. Araştırmadan çarpıcı sonuç:

► Salgın sonrası her beş kişiden dördü ellerini daha sık yıkıyor.

► Her beş kişiden dördünün de dışarı çıkma alışkanlığını değiştirmiş; daha az çıktıklarını veya hiç çıkmadıklarını ifade etmişler.

► Salgın sonucunda bölgede her on kişiden dokuzu, sosyal ortamlarda bulunma alışkanlıklarını değiştirmiş, kadınlar erkeklere oranla daha az sosyalleşmeye başlamış.

► Araştırmaya göre, Covid-19 salgını, her üç kişiden ikisi insanlarla temasını azaltmış.

► Kadınlar ve orta yaş grubu, diğer gruplara göre temastan daha fazla kaçınmaya başlamış.

► Araştırma ayrıca salgın döneminde her üç kişiden birinin beslenmesine daha fazla önem göstermeye başladığını ortaya koyuyor.

► Her iki kişiden biri, devlet kurumlarının hastalık vakaları konusunda şeffaf olmadığını düşünüyor.

► Her dört kişiden üçü, yaşadıkları şehirde koronavirüs vakası olduğunu düşünüyor.

► Üç kişiden biri de yaşadığı şehirde koronavirüs kaynaklı ölüm olduğunu tahmin ediyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız