Genellikle 30 ila 60’lı yaşlarda ve vertigo semptomlarıyla görülen Meniere hastalığı ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Tolga Kandoğan, hastalığa neden olan etkenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı. Kandoğan, hastalığın kadınlarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

Kaynak: DHA
Kadınlarda daha sık görülüyor: Meniere hastaları için uyarı
Fotoğraf: DHA

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tolga Kandoğan, genellikle 30 ila 60’lı yaşlarda ve vertigo semptomlarıyla görüldüğünü ifade ettiği Meniere hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. 

"Travma, genetik, viral enfeksiyonlar, uyku bozuklukları, kolesterol, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar meniere riskini artırabilir" diye konuşan Kandoğan, "Bu hastalığa yakalananlar stresten uzak, kafein, tuz ve çikolata tüketiminin azaltıldığı bir hayat seçmelidir. Yaşam tarzı olarak hastalara sedanter olmayan daha aktif ve canlı bir günlük yaşam önerilir" dedi.

NE SEBEP OLUYOR?

Kandoğan, iç kulakta salınan ve emilen bir sıvı olan endolenfinin aşırı derecede birikiminin meniere yol açtığını belirterek, "Aşırı endolenfin iç kulakta birikmesine bağlı olduğu düşünülen ve bu birikimin yaptığı gerim sebebiyle ganglion hücrelerinin zarar gördüğü bir hastalıktır. Endolenfatik hidrops olarak da adlandırılır. Meniere hastalığı ataklar sonucunda ortaya çıkar. Tipik olarak ataklar halinde ortaya çıkan epizodik vertigo, dalgalanmalarla seyreden ve giderek ilerleyen sensörinöral işitme kaybı, kulakta basınç hissi, kulak çınlaması ile seyreder" diye konuştu.

30-60 YAŞLARI ARASINDA ORTAYA ÇIKIYOR

Meniere hastalığının genelde 30 ila 60 yaşlarında ortaya çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Kandoğan, "Travma, genetik, viral enfeksiyonlar, enterovirüs gibi bazı nörotropik virüsler, bağışıklığın zayıflaması, uyku bozuklukları, kolesterol, hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar meniere riskini artırabilir. Ortalama 40 yaşlarında pik yapar. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Meniere hastalığının tanısı klinik semptomlara dayanır ancak birden çok iç kulak testleriyle tamamlanabilir. Meniere atakları, endolenfatik hidropsa bağlı olarak iç kulakta bulunan damarın genişlemesiyle gelişir ve membranöz yırtılması ortaya çıkar. Yırtılma sonucu endolenf ve perilenf birbirine karışır. Bunun sonucu meniere atakları ortaya çıkar" ifadelerini kullandı.

"STRES, KAFEİN, TUZ VE ÇİKOLATADAN UZAK DURULMALI"

Kandoğan, meniere hastalığının vertigo semptomlarıyla görüldüğüne işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Vertigo, bir hastalık ya da durum sebebiyle hasta tarafından tarif edilen bulantı, kusma, anormal göz hareketlerinin eşlik edebildiği bir semptomdur. Meniere ise vertigo semptomlarının görüldüğü bir hastalıktır. Meniere hastalığı olanlar kafein, sigara, çikolata ve alkol kullanımından kaçınmalıdır. Çok katı olmamakla beraber tuz kısıtlaması yapılabilir. Meniere hastaları stres, yorgunluk, sigara, alkol ve kafein gibi etkenlerden dolayı atakları tetikleyebilir. Meniere hastalığına yakalananlar stresten uzak, alkol, sigara, kafein, tuz ve çikolata tüketiminin azaltıldığı bir hayat seçmelidir. Yaşam tarzı olarak hastalara sedanter olmayan daha aktif ve canlı bir günlük yaşam önerilir."

"CERRAHİ GİRİŞİM ÖNERİLEBİLİR"

Meniere ameliyatının tedavilere yanıt vermeyen hastalara yapıldığını belirten Prof. Dr. Kandoğan, "Her türlü medikal tedaviye rağmen baş dönmesi ataklarının sürdüğü hastalara cerrahi girişim önerilebilir. İşitmenin iyi olduğu başlangıç dönemindeki hastalara endolenfatik kese cerrahisi önerilebilir. Bütün bu tedavilere rağmen inatçı vertigo atakları devam hastalara ise işitmenin düzeyine göre işitmeyi koruyan ya da feda edildiği bir cerrahi prosedür önerilir. Cerrahi kararı genç yaşta, aktif çalışan ve tek taraflı hastalığı olanlarda daha kolay verilir. Vestibüler nörektomi sonrası kompansasyon süresi ortalama 2,5 aydır. Hastalar vestibüler rehabilitasyon programına alınır" dedi.