birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Kadınlardan cinsiyetçi ifadeler kullanan AKP’li belediye başkanına tepki

Mersin Kadın Platformu, "Ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım bu konuda" şeklinde sözler sarf eden Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan kadınlar, Gültak’ı tüm kadınlardan özür dilemeye davet etti.

KADIN 11.08.2022 16:35
Kadınlardan cinsiyetçi ifadeler kullanan AKP’li belediye başkanına tepki
Abone Ol google-news

Abidin YAĞMUR

Mersin Kadın Platformu, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ağustos Pazartesi günü gerçekleştirilen meclis toplantısında AKP'li Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’ın kullandığı "Ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım bu konuda" sözlerine tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Eğitim Sen’de bir araya gelerek basın açıklaması yapan kadınlar, Gültak’ı tüm kadınlardan özür dilemeye davet etti.

Platform adına açıklama yapan Çiğdem Göksoy, "Öfkeliyiz; çünkü her gün kız kardeşlerimiz erkek devlet şiddeti ve cezasızlık politikalarının bir sonucu olarak hayatlarını kaybetmeye devam ediyor. Daha dün Ayşe Korur isimli kadın boşanma aşamasında olduğu erkek Gencay Korur tarafından öldürüldü. Katil ise cinayeti gerçekleştirdikten sonra gururlu hissettiğini belirterek “namusunu temizlediğini” herkese duyurdu. Tam da o saatlerde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak katıldığı bir oturumda “ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım bu konuda” sözlerini sarf etti. Biz Mersin Kadın Platformu olarak boşanma aşamasında olduğu eşini öldürerek namusunu temizlediğini duyuran katil Gencay Korur ile her ne konu için olursa olsun kadın bedenini ve varlığını siyasete alet edip son derece eril ve iğrenç bir dil kullanan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın aynı zihniyetin farklı ürünleri olduklarını düşünüyoruz. Katledilen her bir kadında, LGBTİ+ da aile, namus, ahlak naraları atanlar bu zihniyetin ürünüydü. Bu kentte onur haftası düzenleniyor diye 15 gün boyunca LGBTİ+ içerikli olabilecek her türlü etkinliğe yasak koyan bu zihniyetin ürünüydü" dedi.

kadinlardan-cinsiyetci-ifadeler-kullanan-akp-li-belediye-baskanina-tepki-1050917-1.

'BU SÖZLERİ KURABİLMENİN KONFORUNU ELİNİZDEN ALACAĞIZ'

Her gün en az 3 kadının öldürüldüğü, özgürlüklerin ellerinden alındığı dönemde devlet görevlilerinin kadınların ismini masaya koymak yerine kadın cinayetlerini önlemek ve güvenliği sağlamak gibi görevleri olduğunu hatırlatan Göksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bahsi geçen sözlerin atılan haber başlıklarındaki gibi basit bir gaf olmadığını, aslında köhnemiş fikirlerini her zikirlerinde de gösteren erkekliğin bir ürünü olduğunu biliyoruz. Erkek devlet şiddetinin baş gösterdiği her alanda mücadele ederken bu şiddet biçimlerini önemli ya da önemsiz, büyük ya da küçük olarak sınıflandırmadan değerlendiriyoruz. Gültak bu sözleriyle bir kez daha kadınları meta haline getirilmiş, sahipleri oldukları bir varlık olarak gördüklerini, tahakkümü kendilerine hak edindiklerini ortaya koymuş oluyor. Değil siyaset hiçbir alanda olmasına izin vermeyeceğimiz bu fikir ve sözleri sizlerle birlikte elbet göndereceğiz. Bu sözleri kurabilmenin konforunu elinizden alacağız. Bize ait olan hiçbir şeyi, eril siyasetinize konu yaptırmayacağız. Tüm bu minvalde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ı başta eşi olmak üzere bütün kadınlardan özür dilemeye çağırıyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol