Pınar Gültekin'in katiline verilen "haksız tahrik" indirimi kadınlar tarafından çok sayıda ilde protesto edildi. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasını istedi.

Kadınlardan Pınar Gültekin isyanı: Erkek adalet değil, gerçek adalet

Kadınlar başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çok sayıda ilde Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya verilen "haksız tahrik" indirimini protesto etti.

Kadınlar Birlikte Platformu’nun çağrısıyla kadın örgütleri Kadıköy Eminönü iskelesi önünde toplandı. “Erkeklik indirimi kadın cinayetlerine teşviktir! Pınar Gültekin için erkek adalet değil, gerçek adalet” yazılı pankart açan kadınlar, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganları attı.

ANKARA

Kadınlar Pınar Gültekin davasında sanık Cemal Metin Avcı'ya verilen hapis cezasında haksız tahrik indirimi yapılmasını Ankara’da da protesto etti.

Ankara Kadın Platformu tarafından Sakarya Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında "Pınar Gültekin isyanımızdır", "Erkek yargı hesap verecek", "Erkek adalet değil, gerçek adalet, Pınar Gültekin için isyandayız" pankartı açıldı.

Basın açıklamasını okuyan bir kadın şunları söyledi:

"Cemal Metin Avcı 'canavarca hislerle hareket etmedim bu konuda benim içim rahat mahkeme heyetinin de olsun' dedi. Ama biz kadınlar diyoruz ki kimsenin vicdanı rahat olmasın. Failin bu cümleleri erkek yargı sistemine kurduğunu, verilen cezalardan beraat ettirilen sanıklardan olduğunu biliyoruz. İktidarın kürsülerden söylediği 'bunlar çürük ve sürtük' söylemleri biz kadınlara söylenen 'onun evine gitmeseymiş, o saatte orada ne işi varmış' sözleriyle tezahür ediyor. Son 1,5 senedir 599 kadın öldürülmesine rağmen 6284'ü etkin uygulamayan iktidar kadın cinayetlerinin sorumlusudur. Sokakları da meydanları da terk etmiyoruz. Birbirimizi eşit özgür ve hayatta istiyoruz."

İZMİR

İzmir’de kadın örgütleri, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde eylem düzenleyerek, Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya “haksız tahrik indirimi” uygulanarak 23 yıl hapis cezası verilmesini protesto etti.

İlk olarak Sosyalist Kadın Hareketi’nin çağrısıyla toplanan ve ellerinde “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Pınar Gültekin isyanımızdır” yazılı dövizler tutan kadınlar, “Adalet Biziz Susmayacağız” pankartı açtı. Kadınlar “Kadın Cinayetleri Politiktir” sloganları attı.

Kadınlar adına basın açıklamasını Şevval Güçlü yaptı. Güçlü açıklamada şunları söyledi:

“Pınar Gültekin katil Cemal Metin Avcı tarafından boğularak öldürüldükten sonra varilde yakıldı ve üzerine beton döküldü. Adaleti sarayların dört duvarı, mahkeme heyetlerinin iki dudağı arasında zannedenler... Muğla’daki mahkeme heyeti katile haksız tahrik indirimi uygulayarak sadece ona değil bundan sonraki tüm katillere de cesaret vermiştir. Biz ise bugün burada katillere verilen bu cesaretin hesabını sormakla mükellefiz. Verilen kararı kabul etmiyoruz. Verilen haksız tahrik indirimi kadın cinayetlerine teşviktir. Pınarın katili faillere cinayet işlemesi için cesaret veren, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı alanlardır. Erkeklerin kadınları öldürmek için cesaret aldığı yargısı, polisi, askeri, hukuğu hepsi katildir. Katlettiğiniz bütün kadınların isyanını kuşanıp geldik. Kadınların özgürce yaşadığı bir toplumu ellerimizle yaratacağız. Sizin kadınları katleden, tecavüz eden, taciz eden sisteminizi alaşağı edeceğiz. Yaşamlarımıza birlikte sahip çıkabileceğimizi biliyoruz. Bunun için mücadelemizi büyütüyoruz.”

İzmir Kadın Meclisi ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar da aynı sokakta protesto eylemi yaptı. Grup içerisinde yer alan ve kızı Büşra Yabaşkul, eski damadı tarafından öldürülen acılı anne Zuhal İnce, indirim kararını veren hâkim ve savcılara seslenerek şunları söyledi:

“Kızım eski kocası tarafından öldürüldü. Kızımın davasından çıktığım gün Pınar’ın ölüsü bulunmuştu bir varilin içerisinde yakılmış ve üzerine beton dökülmüş halde. Benim kızımı katleden ağırlaştırılmış müebbet aldı. Bu bile benim acımı hafifletmeye yetmedi. Ben kızımın yüzünü görebildim. Pınar’ın annesi neyi görebildi acaba. Yakılmış bir beden... Onun acısını kim taraf edebilir. Pınar’ın katiline ödül gibi bir ceza verilmiş. Şimdi bu kararı verenlere soruyorum; sizin evladınızın parmağını yaksalardı siz ne yapardınız? Böyle adalet olmaz! Ona indirim buna indirim. Soruyorum sizlere; hukuk kitabında benim acımın indirimi var mı?” (ANKA, BirGün)