birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.02.2021 16:46

Kadir Şeker’in yardım ettiği Ayşe Dırla hakkında 30 yıla kadar hapis istemi

Konya’da 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker'in bir erkekten şiddet gördüğü sırada yardım ettiği Ayşe Dırla ve birlikte yaşadığı Murat Hanlı hakkında, 900 gram eroinle yakalanıp tutuklanmalarından sonra hazırlanan iddianame kabul edildi. Dırla ve Hanlı’nın 15 yıldan 30 yıla kadar hapsi isteniyor.

Kadir Şeker’in yardım ettiği Ayşe Dırla hakkında 30 yıla kadar hapis istemi

Konya’da Kadir Şekir’in Özgür Duran’ın ölümüne sebebiyet verdiği olayla tanınan Ayşe Dırla hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.

Konya Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen yılın Ekim ayında, gece yarısı merkez Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi´nde ihbar üzerine durdurdukları araçta 900 gram eroin ele geçirdi. Araç içinde bulunan Ayşe Dırla ve birlikte yaşadığı Murat Hanlı, gözaltına alındı.

Ayşe Dırla'nın daha sonra Kadir Şeker'in, “Özgür Duran'ın elinden dayak yerken kurtardığı kadın” olduğu ortaya çıktı.

Kadir Şeker, Ayşe Dırla'yı kurtarmak isterken Özgür Duran'ın ölümüne neden olmuş ve 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gözaltına alınan Ayşe Dırla ve Murat Hanlı, sorgulanmak üzere Narkotik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Ayşe Dırla ile Murat Hanlı sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Dırla, mahkemedeki ifadesinde, Hanlı ile ‘dini nikahlı’ olarak yaşadıklarını söyleyerek, “'Murat benim 1 aylık dini nikahlı eşim. Onunla yaşıyoruz. Uyuşturucuyla bir ilgim yok. Ben uyuşturucu kullanmıyorum. Murat uyuşturucu bağımlısı. Uyuşturucuyu kullanmak için aldı. O gün akşam eve elinde paketle geldi. Ben de görünce kızdım. Tekrar uyuşturucu bağımlısı olmasını istemiyordum. Geri götürmek istedik. Uyuşturucuyu aldığımız mahalleye geldiğimizde polis bizi yakaladı” diye konuştu.

"ÖZGÜR´ÜN ANNESİNİN İHBAR ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Ayşe Dırla, haklarında yapılan ihbar üzerine yakalanmalarıyla ilgili de ''Ben Kadir Şeker davasında tanık olarak bulunuyorum. Dava sürecinde Kadir´i suçlamadım. Bu da Özgür Duran´ın annesi Mübeyyen Güner Dalkılıç´ı kızdırmıştı. İhbarı onun yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Murat Hanlı da ifadesinde, yaklaşık 60 bin lira değerindeki aracını satıp eroin aldığını belirterek, ''Arabamı sattım. Bu uyuşturucuyu kullanmak için satın aldım. Uyuşturucu satıcısı da değilim. Ayşe karşı çıktı, geri götürdük'' diye konuştu.

Ayşe Dırla ve Murat Hanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede; işsiz olan Murat Hanlı´nın 60 bin liralık uyuşturucuyu kullanmak amacıyla elde etmesinin, hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtilerek cezadan kurtulmak için böyle savunma yaptıkları gerekçesiyle `uyuşturucu veya uyarıcı madde yapma veya sağlama´ suçlarını işlediklerine dair yeterli delil bulunduğu kaydedildi.

Ayşe Dırla ve Murat Hanlı hakkında, 15 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol