birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Kadroyu bize çok gördüler

Sözleşmeli personelin kadroya geçmesine olanak sağlayan düzenlemede, bakanlığa bağlı kurumlarda çalışan sanatçılar yer almadı. Kültür Sanat Sen’den Evci, “Bir parça nefes olacaktı ama çok gördüler” diyor.

GÜNCEL 30.11.2022 06:30
Kadroyu bize çok gördüler Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Işıl ÇALIŞKAN

İktidar, seçim öncesinde çalışanlara yönelik atılan adımları hızlandırdı; sayıları yüzbinleri aşan sözleşmeli personele ‘kadro müjdesi’ verdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kamuda personel reformu’ olarak adlandırdığı yeni düzenlemeyle, sözleşmeli personelin kadroya geçişinde 3 yıl çalışma şartı aranacak. Ancak bu düzenlemeden Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurumlarda sözleşmeli olarak çalışan sanatçılar kapsam dışı bırakıldı.

HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası gibi kurumlarda çalışan sanat emekçileri ise yıllardır kadro bekliyor. Sanatçılar, kadro verilmemesi ve mevcut boş kadrolar için sınav yapılmaması nedeniyle misafir, süreli sözleşmeli, figüran gibi pozisyonlarda çalıştırılıyor. Bir yıldan az sözleşmelerle esnek mesailere mecbur bırakılan sanat emekçileri, uzun süredir ‘güvence’ talep ediyor. Emekçilerin kadro kapsamına alınmaması ise sanat kurumlarında hayal kırıklığı yaratmış durumda.

Kültür Sanat-Sen Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Ahmet Rıza Evci, BirGün’e yaptığı açıklamada, bu karar ile sorunların daha da büyüyeceğine vurgu yaptı. Evci, “Arkadaşlarımızın sorunları çözülecek diye bekliyorduk. Ama gördük ki, arkadaşlarımızın sorunları bazı engelleri aşamamış. Bu da sorunların katlanarak büyümesine neden oluyor. Bizim sanat kurumlarındaki sorunların temelinde zaten kadro sıkıntıları yatıyor” dedi.

Ahmet Rıza EvciAhmet Rıza Evci

SANATÇILAR DAHİL EDİLMELİ

Evci, sözleşme uygulamasının hem kurumlara hem de sanatçılara zarar verdiği görüşünde. Mevcut sorunlara da değinen Ahmet Rıza Evci, şunları kaydetti: “Arkadaşımız birçok işi yüklenmeye çalışıyor. Çünkü görev tanımları belirsiz. Bir sahne makinistini piyano taşırken de, masa sandalye taşırken de görebilirsiniz. Görevden kaynaklı izinlerini kullanamıyorlar. Turneden dönüyor, koşa koşa işe gitmek zorunda kalıyor. Bizim yaşadığımız acılar o kadar büyük ki, bu bir parça nefes olacaktı. Bir parça güvence olarak yansıyacaktı ama bunu da bize çok gördüler. Sanat emekçilerinin yasa kapsamına alınmasını ve bu haksızlığa bir an önce son verilmesini bekliyoruz.”

Piyanist Dengin Ceyhan da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yaşananlara tepki gösterdi: “Kültür Bakanı, bir canlı yayında, bu düzenlemenin içinde olduklarını dile getirmişti. Kurum yöneticilerinin acil bir açıklama yapması gerekmekte.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol