birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 03.12.2021 13:23

Kahve bahane, zam şahane: Sene başı 30 liraydı, şimdi 140 lira!

Kilo fiyatı sene başında 30 TL olan Türk kahvesi, Ağustos'ta 90 liraya yükseldi. Türk kahvesinin kilosu bugünlerde ise 140 liraya satılıyor.

Kahve bahane, zam şahane: Sene başı 30 liraydı, şimdi 140 lira!

Türk kahvesine gelen zammın ardından 72 gram olan en küçük paketi 10 TL, 107 gramı 15 TL, 250 gramı 35 TL ve yarım kilosu 70 TL'den satılıyor. Yabancı ülke kahvelerinin kilogram fiyatları ise 200 TL ile 240 TL arasında değişiyor. Artışın nedeni salgın ile birlikte dünya genelinde yaşanan tedarik sıkıntısı ve artan döviz kurları olarak gösteriliyor.

İstanbul Eminönü'nde meşhur kahvecilerin önüne gelen bazı yurttaşlar, kahve almaktan vazgeçiyor. Satıcılar ise 2 haftadır fiyatların engellenemez şekilde arttığını belirterek, artışın sebebinin döviz kuruna bağlıyor.

“3 PAKET ALDIM, DÜNYANIN PARASI”

Eminönü'nde kuyruğa giren Ayla Taba adlı yurttaş, DHA’ya yaptığı açıklamada, “15 liraya 100 gramını aldım. Eskiden daha uygundu fiyatlar. Daha az alıyoruz mecburen, daha az tüketmeye başladık. Eskiden daha çok içerdik arkadaşlarla, artık daha az içeceğiz. Tuzlu olmaya başladı” dedi.

Sema Gökçen Saltık ise “Fiyatlar o kadar yüksek ki inanılır gibi değil. Ama hala bu kuyruk niye ben anlamadım. 100 gram kahve 15 lira, 3 paket aldım dünyanın parası. Kahve içmem, güzelim çayımız var” şeklinde konuştu.

“ORTALAMA YÜZDE 70 ZAM OLDU”

Kahve satıcıları da fiyatlardan rahatsız. Kahve satıcısı Muhammet Başer, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 2 haftadır önlenemeyen bir zam süreci var. Biz bile artık fiyat vermekte zorluk yaşıyoruz. Bunun sebebini kime sorsak herkes doların yükselmesine bağlıyor. Kolisinden, kolinin içine konulan naylonunda, ham maddesine kadar zamlandığı için fiyatının arttığı söyleniyor. Üreticinin nasıl bir sıkıntısı var onu hala çözmüş değiliz ama gereğinden fazla bir artış var. Brezilya'da olan bizi nasıl etkiliyor peki ilgilendiğimiz bir şey değil. Ortalama her üründe yüzde 60-70 bazı ürünlerde yüzde 100 fiyat değişikliği oldu.”