Kalp hastalığına sebep olan riskler ortadan kaldırılabilir: Kalp hastalıkları kader değil

10.04.2019 10:40 SAĞLIK
Ülkede ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi vermek, kalp sağlığı konusunda yurttaşları bilinçlendirmek amacıyla 8-14 Nisan tarihleri arası Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor. Dünyada her yıl 18 milyon, ülkede ise yaklaşık 250 bin kişi kalp ve damar hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Hastalık özellikle en sık 40 ile 50 yaş arasında ortaya […]

Ülkede ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar hastalıkları hakkında bilgi vermek, kalp sağlığı konusunda yurttaşları bilinçlendirmek amacıyla 8-14 Nisan tarihleri arası Kalp Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor.

Dünyada her yıl 18 milyon, ülkede ise yaklaşık 250 bin kişi kalp ve damar hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor. Hastalık özellikle en sık 40 ile 50 yaş arasında ortaya çıkıyor. 40 yaş üstünde ortaya çıkmasını tetikleyen sebepler ise hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara, obezite, hareketsiz yaşam, dengesiz ve düzensiz beslenme olarak görülüyor.Sigara, stres, uyuşturucu, uyarıcı hap, ilaçlar ve kolesterol ise hastalığın 40 yaş altında ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Risk faktörleri ortadan kaldırılabilir

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, yaptığı açıklamada, kalp hastalığına sebep olan risk faktörlerinin tamamen ortadan kaldırılabileceğini vurguladı.

Kalp ve damar rahatsızlıklarının gittikçe yaygınlaştığının altını çizen Seyfeli, “Bu hastalık aslında kader değildir” ifadelerinde bulundu.

Seyfeli, dengeli ve düzenli beslenerek kalp hastalığı riskinin azaltılabileceğine dikkat çekti. Hastalığın önlenebilir olduğunu aktaran Seyfeli, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Kalp hastalarının özellikle yağlı, hamur ve ağır gıdalardan kaçınması gerekiyor. Sebze ve meyve ağırlıklı tüketim, özelikle de tuzdan fakir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerden zengin beslenmek gerektiğini öneriyoruz. Kalp ve damar hastalıkları, önlenebilir hastalıklardır. Tüm vatandaşlarımızın kalp muayenelerini düzenli olarak her yıl yaptırmalarını tavsiye ediyorum.”

Trans yağ kalp krizi riskini artırıyor

Trans yağların erken yaşta ölüm riskini artırdığını söyleyen Gastroenterolog Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, kalp krizi riskindeki artışın altını çizdi.

Tanoğlu, trans yağ seviyesi yüksek olan kişilerde kalp krizi geçirme riskinin üç kat fazla olduğunu aktararak “Bu durum, erken yaşlarda ölüm riskine neden olmaktadır” dedi.

Trans yağların zararlı etkilerinin önlenebilmesi için tavsiyelerde bulunan Tanoğlu, taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesini, düzenli egzersizi yapılması gerektiğini kaydetti.