birgün

20° HAFİF YAĞMUR

ÇEVRE 13.07.2020 10:03

Kamilet Vadisi'ne 3'üncü HES projesi kabul edildi!

Kamilet Vadisi'nde yapılması planan 3'üncü HES projesi için imar izni çıktı.

Kamilet Vadisi'ne 3'üncü HES projesi kabul edildi!

Haber Merkezi

Artvin'in Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi Ortacalar Mevkiinde yapılması planlanan 3'üncü Hidroelektrik Santarali (HES) projesi Artvin İl Genel Meclisi'nde kabul edildi.

8 oya karşı 9 oyla kabul edilen projede 2 AKP'li meclis üyesi hayır oyu verirken MHP’li üye ise çekimser oy kullandı. Oturumda hazır bulunan 6 CHP´li meclis üyesi ret oyu verdi.

08Haber'de yer alan bilgiye göre CHP Arhavi meclis üyesi tedavi gördüğü için, CHP Hopa ve Borçka İl Genel Meclis üyelerinin de mazeret bildirmeleri nedeniyle toplantıya katılmadığı öğrenildi.

İl Genel Meclisi toplantısına katılan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, BirGün'e yaptığı açıklamada "Kamilet Vadisi'nin yan kollarından birine yeni bir HES için karar alındı. Pandemiden önce askıya alınan HES projeleri teker teker gündeme gelemeye başladı. Dünya dur derken bizler hala yeni projeler için imar açıyoruz. Artvin'den uzak dursunlar artık!" dedi.

Kamilet Vadisi’nde hali hazırda 2 HES yapıldı. Vadiden MNG tarafından yapılan HES inşaatı nedeniyle çamur akmaya başlayınca Artvin halkı yaşanan çevre kirliliği nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol