birgün

25° AZ BULUTLU

EKONOMİ 14.12.2019 12:44

Kamu bankalarına ait sigorta şirketleri Varlık Fonu’na geçiyor

Kamu bankalarına ait sigorta şirketleri Varlık Fonu’na geçiyor

Yönetim kurulu başkanlığını AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başkanvekilliğini de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yürüttüğü, Ziraat Bankası ve Halkbank'ı bünyesinde bulunduran Varlık Fonu şimdi de kamu bankalarına ait olan sigorta şirketlerini de bünyesinde topluyor.

Türkiye Varlık Fonu, projenin sigortacılık ve bireysel emeklilik sektöründeki reformların uygulanması amacıyla yürütüldüğünü belirtti.

Güneş Sigorta, Ziraat Sigorta, Halk Sigorta birleştirilerek Varlık Fonu’nun altında kurulacak ayrı bir şirkete devredilecek. Vakıf Emeklilik, Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik de Varlık Fonu’nun kuracağı ayrı bir şirket altında birleşecek.

Türkiye Varlık Fonunun yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde, Türkiye ekonomisinin tasarruf bazının ve bankacılık dışı finansal sektörün geliştirilmesi amacıyla sigortacılık ve bireysel emeklilik sektöründe reformlar planlandığı belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız