KESK İzmir Şubeler Platformu, TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü önünde, açıklanan enflasyon rakamlarını protesto etti. Kamu emekçileri insanca yaşayacak bir ücret istediklerini söyledi.

Kamu emekçilerinden TÜİK önünde eylem

BirGün EGE

KESK İzmir Şubeler Platformu, “İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” diyerek Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, “İktidarı döneminde kamuda güvencesiz çalışmayı temel istihdam biçim olarak yaygınlaştıran siyasi iktidar, sözleşmeli kamu emekçilerine kadro vaat ederek yaklaşan seçimler için oy devşirmeye çalışıyor” dedi.

Ülke ekonomisi batağa sürüklenirken, yandaş sendika Memur Sen’le birlikte imzalanan satış sözleşmeleriyle kamu emekçilerinin açlığa mahkûm edildiğini belirten Güven, “2023 yılının ilk altı ayı için yüzde 8 zam oranının altına imza atarak bir kez daha kamu emekçilerini satış sözleşmesine mahkûm eden Memur Sen, yine gerçeği yansıtmayan talimatla açıklanan enflasyon oranları ile emekçileri mağdur etmeye devam eden bugün açıkladığı aralık ayı enflasyonuna göre yüzde 16.39 oranında gerçeklikten uzak bir enflasyon farkı ve maaş artışı ile karşı karşıyayız. Memuru sefalete mahkûm eden bu zamları kabul etmiyoruz. Tüm kamu emekçilerine yoksulluk sınırın üzerinde bir ücret açıklaması bekliyoruz” dedi.

Güven, şunları söyledi: “Bizler kamu emekçileri olarak bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak zam oranını şimdiden protesto ediyoruz. Biz ulufe değil toplu sözleşme istiyoruz. Kamuda en düşük maaşı yoksulluk sınırına yükseltin. Kamuda güvencesiz çalışma biçimlerini yaygın hale getirip seçim dönemlerinde sözleşmeli çalışanları kadroya alacağız diyerek aklımızla dalga geçmeyi bırakın. Vergi dilimi soygununa son verin vergide adaleti sağlayın.”