birgün

18° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 06.10.2021 07:52

Kamu ihalelerinde ‘Rönesans’ dönemi

Kamu projelerinden elde ettiği kârın bir kısmını vergi cennetlerine aktardığı iddia edilen Rönesans, dört yılda 3 milyar TL’lik kamu ihalesi aldı. Rönesans Holding yalnızca BOTAŞ ile 2,5 milyar TL’lik sözleşmeye imza attı.

Kamu ihalelerinde ‘Rönesans’ dönemi

Mustafa BİLDİRCİN

Vergi cennetlerine para aktardığı ve 105 milyon dolar bağışta bulunduğu iddia edilen Rönesans Holding, 2017-2020 yıllarını da kapsayan dört yıllık dönemde toplam 3 milyar TL’lik kamu ihalesi aldı. AKP iktidarları döneminde sermayesini katlayan ve enerjiden inşaata, ulaşımdan turizme kadar hemen her alanda faaliyet gösteren şirket yalnızca Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tesisi’nin yapımı için 2,5 milyar TL’lik sözleşmeye imza attı.

AKP iktidarları döneminde aldığı kamu ihaleleri ile adından sıkça söz ettiren Rönesans Holding’e sağlanan ayrıcalıklar, ihale dokümanları ile bir kez daha gözler önüne serildi. Holding, bağlı şirketleri aracılığı 2017-2020 yıllarını kapsayan dört yıllık dönemde milyarlarca liralık kamu ihalesini üstlendi.

MİLYARLARCA LİRALIK İHALE

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni yapan Rönesans Holding’in ihalesini üstlendiği büyük kamu projelerinin maliyetleri dudak uçuklattı. Yalnızca Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin aldığı BOTAŞ ihalesinin maliyeti 2 milyar 589 milyon TL olarak kayıtlara geçti. BOTAŞ ile şirket arasında, “Doğalgaz Depolama Tevsi Projesi Yapım” ihalesi kapsamında 2,5 milyar TL’lik sözleşme 16 Ocak 2018 tarihinde imzalandı. Şirketin 30 Aralık 2016 tarihinde BOTAŞ’la imzaladığı, “LNG Terminali Send-Out Kapasitesinin Artırılması” ihalesinin sözleşme bedeli ise 131 milyon 970 TL oldu. Rönesans’ın, en fazla kamu ihalesini aldığı alanın ise enerji alanı olduğu öğrenildi. Rönesans Elektrik Enerji Toptan Satış Anonim Şirketi’nin üstlendiği 52 kamu ihalesinin toplam bedeli, 121 milyon 722 bin TL olarak kaydedildi. Şirket, cezaevlerinden üniversitelere, bakanlıklardan hastanelere kadar birçok kamu kurumunun elektrik ihalelerini üstlendi. Rönesans Elektrik’in enerji ihalelerini kazandığı bazı kamu idareleri ve ihalelerin maliyetleri şöyle sıralandı:

•BOTAŞ, 11 milyon TL.

•Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, 11 milyon TL.

•Çukurova Üni. Rektörlüğü, 15,5 milyon TL.

•İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 5,6 milyon TL.

•Bozok Üni. Rektörlüğü, 4,4 milyon TL.

•Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2,6 milyon TL.

•Milli Eğitim Bakanlığı, 5,7 milyon TL.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol