birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Kamuda tasarruf genelgesi kâğıt üzerinde: Araç kiralamaya 7,3 milyon TL gitti

Erdoğan’ın imzaladığı kamunun araç kiralamasına kısıtlama getiren genelge kağıt üzerinde kaldı. TCDD Teknik isimli şirketin, bu yılın ilk çeyreğinde 99 araç kiralayarak 7,3 milyon TL ödeme yaptığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 31.05.2022 06:30
Kamuda tasarruf genelgesi kâğıt üzerinde: Araç kiralamaya 7,3 milyon TL gitti
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Haziran 2021 tarihinde, kamunun araç kiralama ve alımlarına kısıtlama getiren genelgesinin etkisizliği bir kez daha ortaya konuldu. Yapım için kendisine iletilen projeleri, yüksek kâr getirisini önemsemeden başka kuruluşlara yaptırdığı Sayıştay denetimleri ile açığa çıkarılan TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik, bu yılın ilk çeyreğinde 99 binek araç kiraladı. Kiralanan araçların idareye maliyeti 7 milyon 323 bin 507 TL oldu.

İLK İHALE 1 MART’TA

TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik 18 Şubat’ta ihale açtı. Yalnızca bir teklifin alındığı ihalenin sözleşmesi ise 1 Mart’ta imzalandı. İdare, ‘Atak Filo’ isimli şirket ile 46 adet araç kiralanması karşılığında 837 bin 540 TL’ye imza attı. Araçlardan dokuzunun üç ay, 18’inin bir ay, 19’unun da iki ay boyunca kullanılacağı bildirildi.

REKOR HARCAMA NİSANDA

İdarenin araç kiralamaya yönelik rekor harcamaya imza attığı ikinci ihalesi ise 11 Nisan’da düzenledi. Tek geçerli teklifin yine Atak Filo tarafından verildiği ihale kapsamında 46 adet kiralık araç için 29 Nisan’da 5 milyon 936 bin 520 TL ödeme yapıldı. Araçlardan dokuzunun kullanım süresi 13 ay, 37’sinin kullanım süresi ise 14 ay olarak belirlendi. TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik Anonim Şirketi’nin, kiralık araçlar için 5,9 milyon TL sözleşme imzaladığı 29 Nisan’da bir başka kiralık araç sözleşmesine daha imza attığı öğrenildi. İdare, bir yıl boyunca kullanacağı yedi adet araç için Kürefel Makine isimli şirketle 549 bin 447 TL’lik anlaşma yaptı. Böylelikle, idarenin kasasından 99 kiralık araç için toplam 7 milyon 323 bin 507 TL çıktı.

KÂR TAŞERONUN KASASINA

Sayıştay’ın 2020 yılında yaptığı mali denetimler, TCDD Teknik Mühendislik ve Müşavirlik şirketindeki mevzuata aykırı uygulamaları gözler önüne serdi. Sayıştay raporunda şirketin, 3 milyon TL kâr edeceği işte 20 bin TL’ye razı olduğu, aradaki farkın taşeronun kasasına girmesine göz yumduğu kaydedildi. Şirketin Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın yedi danışmanının olduğu da Sayıştay denetimleri ile açığa çıkarıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol