birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Kamudaki ihraçlar 12 Eylül’ü aratmıyor

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu ihraçların yıldönümünde ‘KHK’ler gidecek biz kalacağız’ açıklamasında bulundu

ÇALIŞMA YAŞAMI 30.10.2018 09:19
Kamudaki ihraçlar 12 Eylül’ü aratmıyor
Abone Ol google-news

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubeler Platformu ve Diyarbakır Emek Platformu, 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan en geniş kapsamlı ihraçları içeren 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır Ofis semtindeki bir iş merkezinin önünde düzenlenen açıklamaya, HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Semra Güzel ile, HDP ve DBP yöneticileri de katıldı. Eyleme katılanlar “KHK’ler gidecek, biz kalacağız” yazan pankart açtı. Açıklamayı kendisi de bu KHK ile ihraç edilen KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmek Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteni Rozerin Çatak okudu. KHK’lerin muhalif avı olduğunu belirten Çatak, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Hukuk rafa kaldırıldı
Çatak sözlerini şöyle sürdürdü: “20 Temmuz 2016’da darbeye karşı OHAL ilan edildi ve ilan edilen OHAL ve darbe süreci cumhurbaşkanı tarafından Allah’ın bir lütfu olarak kamuoyuyla paylaşıldı. Haklıydı, çünkü hayal bile edilemeyecek yetkiler, OHAL ile birlikte hükümetin eline geçmiş oluyordu. Bu yetkiyi sonuna kadar kullanan hükümet darbelerin kaynağı olan anti demokratik uygulamalara yöneldi hukuk rafa kaldırıldı ve ülke KHK’larla yönetilmeye başlandı.

80 darbesinden kötü
AKP iktidarı kendisine muhalif olan her kesimi KHK’lerla dizayn etmeye başladı. Muhalif basın susturuldu, dernekler kapatıldı, halkın iradesi olan siyasetçiler cezaevlerine atıldı, demokrasilerin görünen yüzü olan belediyeler gasp edilerek kayyım atandı. Ve her alanda bir kıyım yaşandı. Kamuda yüzbinlerce insan ihraç edildi. Halk, 1980 Darbesi kadar kötü hatta katbekat onu aşan bir süreçle karşı karşıya kaldı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol