birgün

15° AÇIK

DÜNYA 26.03.2020 00:44

Kanada’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 33’e yükseldi

Koronavirüs salgını nedeniyle Kanada’da ölenlerin sayısı 33'e yükseldi

Kanada’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 33’e yükseldi

Çin’de başlayıp dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle Kanada’da ölenlerin sayısı 33'e yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Ajansı ve Federal Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülke genelinde toplam vaka sayısı 2 bin 35’den 3 bin 292’ye, ölenlerin sayısı ise 24’ten 33’e çıktı.

Ülke genelinde en fazla vaka sayısı bin 339 ile Quebec eyaletinde kaydedilirken, en fazla ölüm de 13 kişi ile British Columbia eyaletinde gerçekleşti. Ölümlerin 12’si Ontario, 6’sı Quebec ve 2’si de Alberta eyaletinde oldu.

107 MİLYAR DOLARLIK YARDIM PAKETİ YASALAŞTI

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, daha önce 82 milyar Dolar olarak açıkladığı ekonomik yardım paketi yasalaştı.

Çalışmaları koronavirüs salgını nedeniyle daha önce askıya alınarak kapatılan federal parlamento, ekonomik yardım paketi için yeniden toplandı. Parlamentodaki tüm partilerin ortak kararı ile kabul edilen paket, muhalefet partilerinin teklifi ile 82 milyar Dolar’dan 107 milyar Dolar’a çıkarıldı.

Paket ile Kanadalılara ve işletmelere gelir desteği, ücret sübvansiyonları ve vergi ertelemeleri sağlanıyor. Pakette daha önce 27 milyar Dolar olarak açıklanan ve doğrudan halka verilecek destekler, 52 milyar Dolar’a yükseltildi.

Yardım paketinde geri kalan 55 milyar Dolar’lık kısım da vergi ertelemeleri yoluyla iş dünyasının likidite ihtiyacına yardımcı olacak. Öğle saatlerinde hem parlamento hem de senato süreci tamamlanarak kabul edilen yasa, Kanada Genel Valisi Julie Payette tarafından da imzalanarak yürürlüğe girdi.

KARANTİNAYI REDDEDEN KADIN TUTUKLANDI

Öte yandan Kanada’nın Newfoundland eyaletinde seyahatten dönen 53 yaşındaki bir kadının evde karantinayı reddettiği için tutuklandığı bildirildi.

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’nin haberine göre Newfoundland polisi, kadının halk sağlığı acil durum emirlerini ihlal ettiği gerekçesiyle bir gece hapishane hücresine yerleştirildiğini doğruladı.

Newfoundland Polis Sözcüsü James Cadigan, Eyalet Halk Sağlığını Koruma ve Tanıtım Yasası uyarınca, kadının 14 gün boyunca kendini tecrit etmediğini, yasaya uymadığı için tutuklandığını ve bunun 500 ila 2 bin 500 Dolar arasında para veya altı aya kadar hapis cezasına yol açabileceğini söyledi.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız