birgün

12° AÇIK

ÇEVRE 27.11.2020 16:26

Kanadalı şirket, Avanos’ta ağaçları keserek altın arama çalışmaları başlattı

Kapadokya sınırındaki Avanos İlçesi Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başlayan Kanadalı bir şirket, ağaçlandırma alanı olarak belirlenen bölgedeki ağaçları kesti.

Kanadalı şirket, Avanos’ta ağaçları keserek altın arama çalışmaları başlattı

Kanadalı bir altın madeni şirketi dünya mirası Kapadokya sınırındaki Avanos İlçesi Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başladı. Ağaçlandırma alanı olarak belirlenen bölgede ağaçların kesildiğini ve derin kuyular açıldığını öğrenen CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez'in başkanlığındaki CHP heyeti, bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Bölgenin talan edildiğini söyleyen Gülmez, "Buna dur demek için halkımızın haklı mücadelesinin yanındayız ve çalışacağız. Bu mücadeleye destek vereceğiz" dedi.

ANKA’da yer alan habere göre, Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasındaki Ziyaret Dağı'nda Kanadalı bir altın madeni şirketi, ağaçlandırma alanında, ağaçlara keserek 'altın arama' çalışmaları başlattı. CHP Nevşehir İl Örgütü, şirketin çalışmalarını incelemek üzere bölgeye gitti.

‘AĞAÇLANDIRMA ALANINDA MADEN ŞİRKETİNİN İŞ MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR’

Kapadokya bölgesinin maden ve turizm şirketleri tarafından tahrip edildiğini vurgulayan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, "Özellikle buluduğumuz Avanos ilçemize bağlı Özkonak kasabasındaki Ziyaret Dağı. Şu an Ziyaret Dağı'nın tepe noktasındayız. Burada Kanadalı bir maden şirketi tarafından altın araması yapılıyor. Aslında ağaçlandırma alanı olan bölgede madene ait iş makineleri çalışıyor" diyerek tepki gösterdi.

Gülmez, Kanadalı şirketin, altın arama çalışmaları için bölgede ağaçları kestiğini belirtirken, "Adeta Ziyaret Dağı talan ediliyor. Biz de çalışmalar üzerine CHP Avanos ilçe başkanımız Gülay Demirtaş ve belediye meclis üyelerimiz, CHP Özkonak belde başkanımız Yusuf Taş, il genel meclisi üyelerimiz ile birlikte inceleme yapmak için geldik" dedi.

‘TALANA KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI’

İncelemelerin ardından Ziyaret Dağı'nın 'talan edildiği' görüşüne vardıklarını ifade eden Gülmez, "Altın madeni şirketinin çalışmalarına 'dur' demek için halkımız haklı mücadelesinin yanındayız ve çalışacağız. Gelecekte Özkonak kasabamızı nasıl bir felaketin beklediğini hepimiz öngörüyoruz. Bu mücadeleye destek vereceğiz" dedi.

Gülmez, incelemeler sırasında bölgeye jandarma ekiplerinin geldiğini belirtti. Jandarmanın bölgeye 'eylem yapıyorlar' şikayeti üzerine geldiklerini söylediğini aktaran Gülmez, jandarmaya 'eylem değil inceleme yaptıklarını' dile getirdi. Daha sonra jandarma, CHP heyetine Avanos ilçe merkezine kadar eşlik etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız