Google Play Store
App Store

'İstanbul'a ihanet' olarak adlandırılan Kanal İstanbul’un inşaatı için henüz ihale tarihi bile belirlenmezken, çevresine kurulacak yenişehir için yabancılara arsa satışının çoktan başladığı öğrenildi. Geçtiğimiz haziran ayında İstanbul'da kurulan Elhaj Grup'un arsalarını, “Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygundur” diyerek satışa çıkardığı ortaya çıktı.

Kanal İstanbul etrafında yabancılara arsa satışı çoktan başlamış: Parayı ver Türk vatandaşı ol!
Fotoğraf: DepoPhotos

Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin etrafında arazi toplayan yabancı gayrimenkul şirketlerinin, pazarlama çalışmalarına hız verdiği ortaya çıktı. Geçen haziran ayında İstanbul'da kurulan Elhaj Grup, kanal manzaralı arazilerini “Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygundur” diyerek satışa çıkardı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Arap ülkelerinde de acenteleri bulunan şirketin ortakları Ahmad Azmi El Haj ve Haytham Azmi El Haj, ABD vatandaşı. Merkezi Başakşehir'de olan Elhaj Grup şirketinin ortaklarının adresleri de Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ABD olarak gözüküyor.

Şirketin Türkçe, İngilizce ve Arapça dil seçenekleri bulunan internet sitesinde “İstanbul Yeni Kanal'a İniyor” sloganı ile 3 arazinin reklamı yapılıyor. Arnavutköy Sazlıbosna'daki 4 bin 468 metrekarelik arazi kanala 420 metre mesafede. Bağımsız tapulu 4 kat konut imar izni bulunan arazinin Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygun olduğu belirtiliyor.

Sazlıbosna’daki bu arazi Kanal İstanbul'a 420 metre mesafede bulunuyor (Fotoğraf: Sözcü)Sazlıbosna’daki bu arazi Kanal İstanbul'a 420 metre mesafede bulunuyor (Fotoğraf: Sözcü)

Yine Sazlıbosna'daki 2 bin 987 metrekarelik arazi de 4 kat imar izinli denilerek, aynı sunumla pazarlanıyor. Şirketin kanal manzaralı Hacımaşlı mahallesindeki 3 bin metrekarelik arazisi de satışta.

Şirket, alıcılara, “Kanal İstanbul projesinin açılmasından sonra, kanal çevresindeki araziler alışılmadık bir yatırım hareketine sahne oluyor” diye sesleniyor.

ŞİRKETİN İNTERNET SİTESİNDEKİ DİKKAT ÇEKEN YAZI

Elhaj Grup şirketinin internet sitesinde, “Türkiye'nin gelişimindeki en önemli dönüm noktaları nelerdir?” başlıklı dikkati çeken bir yazı da bulunuyor. Yazıda, AKP'nin 2002'de iktidarı devraldıktan sonra rönesans planını uyguladığı, tüm Türkiye topraklarını yatırım için cazip projeler haline getirdiği belirtiliyor.Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin etrafında arazi toplayan yabancı gayrimenkul şirketleri pazarlama çalışmalarına hız verdi. Geçen haziran ayında İstanbul'da kurulan Elhaj Grup, kanal manzaralı arazilerini “Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygundur” diyerek satışa çıkardı.

Fotoğraf: SözcüFotoğraf: Sözcü

NE OLMUŞTU?

AKP’li Başakşehir Belediyesi, Kanal İstanbul güzergahında 4 futbol sahası büyüklüğündeki arsayı satışa çıkarmıştı. 141 milyon 200 bin TL’ye ihale çıkılan arsanın satışından KDV alınmayacağı belirtilmişti. Kapalı teklif usulüyle yapılan ihaleye yabancı uyruklu kişiler de katılabiliyordu.

Arsayı almak isteyenler içinse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartı istenmemişti. Satın almak isteyen yabancılar da kanuni ikametgâh sahibi olduğunu gösteren bir belge ile ihaleye girebiliyordu. İhaleye girmek isteyen yabancı uyrukluların, Türkiye’de ikamet ettiğine dair belge ve pasaport göstermeleri yeterli olacağı duyurulmuştu.