Kansere yakalanan Halkın Emek Partisi (HEP) eski milletvekili Mahmut Alınak, sağlık durumuna ilişkin açıklamasında, “Son ana kadar beraberce mücadeleye devam” dedi.

Kansere yakalanan Mahmut Alınak’tan açıklama: Son ana kadar mücadeleye devam

Kansere yakalandığı öğrenilen Halkın Emek Partisi (HEP) eski milletvekili Mahmut Alınak, yaptığı açıklamada, “Ben kanser gibi bir saçmalıktan değil, mücadele zemininde ölmek isterim” dedi.

Mahmut Alınak’ın oğlu Avukat Abdi Bişar Alınak, babasının kansere yakalandığını geçen günlerde Twitter’dan açıklamıştı.

Abdi Bişar Alınak, paylaşımında, “Sevgili babacım. Az evvel öğrendim kanser bulaşmış baş eğmeyen bedenine... Yazmayayım dedim ama ilk aklıma gelen yine seni tutuklamak isterlerse kanser hastası babamı tutuklayamazsınız savunması... Sonra nicelerimiz hasta olmasına rağmen hala mapus dedim utandım. Bunu da aşarız” ifadelerini kullanmıştı.

Mesajın paylaşılması üzerine çok sayıda kişi “geçmiş olun” dileğinde bulunmuştu.

Bugün kendi Twitter hesabından bir açıklama yapan Mahmut Alınak ise, tedavisinin devam ettiğini belirtti.

Alınak, şu ifadeleri kullandı:

“Tedavim devam ediyor. Ölüm bir çocuk oyuncağı benim için. Ben kanser gibi bir saçmalıktan değil, mücadele zemininde ölmek isterim. Son ana kadar beraberce mücadeleye devam. Yakında görüşmek dileğiyle, tüm dostlara selam ve sevgiler.”

MAHMUT ALINAK KİMDİR?

Kars'ın Digor ilçesinde 1952 yılında dünyaya gelen Mahmut Alınak ilköğrenimini Digor'da, liseyi ise Kars'ta tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi ve bu üniversiteden mezun oldu.

Avukat olan Alınak 1987 genel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Kars adayı olarak TBMM'ye girme hakkı kazandı. Dört yıl sonraki erken genel seçimlerinde ise Halkın Emek Partisi (HEP) ile SHP ittifakının Şırnak adayı olarak seçimi kazandı. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı görevini yürüttü.

1994'te milletvekili iken dokunulmazlığı kaldırılan Alınak, Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Leyla Zana ile birlikte tutuklandı.

Değişik gazetelerde yazarlık yapan ve serbest avukat olarak çalışan Mahmut Alınak, 5 Ocak 2007'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği Kürtçe mektup yüzünden Siyasi Partiler yasasındaki “Türkçeden başka dil kullanmak” yasağına muhalefetten 6 ay hapis cezası aldı. Ceza, 2010’da Yargıtay 7. Ceza dairesi tarafından bozuldu.

2011 yılının Aralık ayında KCK soruşturması kapsamında tutuklanan Alınak, Kandıra Cezaevinde bir süre tutuklu kaldıktan sonra 18 Temmuz 2012 tarihinde tahliye edildi.

Alınak, 17 Şubat 2020’de çıkarıldığı mahkemece, "devletin birliğini bozmak" iddiasıyla tutuklandı. 13 Mayıs'ta görülen ilk duruşmada tahliye edilen Alınak, 4 ay ev hapsinde tutuldu.