Kamuya olan borç yapılandırma paketi Meclis’e geldi. AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, borç yapılandırmada esas tarihin 31 Aralık 2022 olacağını belirterek, faydalanmak isteyenlerin 30 Nisan 2023 tarihine kadar ilgili idareye başvurmaları gerektiğini açıkladı.

Kanun teklifi Meclis'te: Borç yapılandırma için kritik tarih belli oldu

Kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren kanun teklifi Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis'e sunulan yapılandırma paketinin ayrıntılarını aktardı.

Elitaş, yapılandırma teklifi ile ilgili, "Kanun teklifi tamamlandı. Vatandaşlarımızın tüm borçlarını yapılandırma kapsamına aldık tüm vergiler askerlik, daha önce hiç yapılandırmada yer almayan cezalar, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, madenlerden devlet hakkı gibi ne tür borç varsa yapılandırılıp ödenecek. Hazırladığımız teklifte 31 aralık 2022'yi esas aldık. Kanun metninde yurt içi ÜFE ile ilgili özel bir düzenleme yapıyoruz" açıklaması yaptı.

Elitaş, "Faydalanmak isteyenler 30 Nisan 2023 tarihine kadar ilgili idareye başvuracak ve yapılandırılan tutarları peşin veya taksitle ödeyecek. Bu kanunda yapılandırılan borçlar 48 ayda tahsil edilebilecek. Peşin ödeme halinde yurt içi ÜGE oranından yüzde 90 indirim. İdari para cezalarında ise aslında yüzde 5 indirim uyguluyoruz" dedi.