birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.05.2021 07:40

Kapanmada saat başı 11 can gidiyor

Kapanmada saat başı 11 can gidiyor

Hüseyin Şimşek

Türkiye, salgınla geçen 14 ayda, siyasi iktidarın yanlış politikaları nedeniyle on binlerce yurttaşını kaybetti. ‘Tam kapanma’ sürecinde de can kayıpları tüm hızıyla sürüyor.

CHP Sağlık Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “tam kapanma” kararının duyurulmasının ardından yaşanan can kayıplarına ilişkin bir çalışma hazırladı. Kapanma ile geçen bir haftada 2 bin 493 yurttaşın yaşamını yitirdiğini vurgulayan İlgezdi, Merkez Yönetim Kurulu’na sunduğu çalışmada, “Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden yurttaş sayısında patlama yaşandı. Ne yazık ki son bir haftada her bir saatte 11 yurttaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybettik” dedi.


AĞIR HASTA SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ

Çalışmada ayrıca, 1 Mart’ta bin 215 olan ağır hasta sayısının 2 ayın sonunda yüzde 190 artarak 3 bin 525’e ulaştığına dikkat çekildi. Aşılma sürecindeki aksamalara da değinen İlgezdi, şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’nin aşı tedarikinde yaşadığı sıkıntı, 25 Nisan-1 Mayıs arasında yapılan ilk doz aşılarla ortaya çıktı. 17-24 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de ilk doz aşı yapılan kişi sayısı 13 milyon 170 bin 261 idi. 1 Mayıs itibariyle bu sayı 13 milyon 808 bin 77’ye yükseldi. Geçtiğimiz hafta yalnızca 637 bin 816 kişiye ilk aşısı yapıldı. Öte yandan Türkiye haftada 637 bin kişi aşılayabilirken, Almanya›da günlük aşılanma sayıları ortalama 800 bin civarında devam ediyor.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, hazırladığı çalışmada, “Dünyada bilimsel parametrelere değer veren, salgın politikasını ekonomik, sosyal anlamda sağlam temellere oturtan ve pandemi yönetimini şeffaf biçimde sürdüren ülkeler ön plana çıkıyor. Türkiye, lebaleb açılımın faturasını çok ağır biçimde ödüyor” ifadelerini kullandı.

kapanmada-saat-basi-11-can-gidiyor-872290-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol