Kapatma davasında savunma süresi doluyor

BirGün ANKARA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP hakkında hazırlanan kapatma iddianamesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) önünde. Eylül ayında tamamlanması gereken savunma için verilen ek süre, 6 Kasım Cumartesi günü dolacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısının ardından Yargıtay tarafından kaleme alınan HDP iddianamesi için savunma sürecinde son haftaya girildi.
Yüzlerce partili hakkında siyasi yasak talebinde de bulunulan iddianamede, partinin kapatma gerekçeleri arasında “eş başkanlık sistemi” “cinsiyet eşitliği” ve “antiemperyalist” kavramlarının hem HDP’nin hem de KCK’nin tüzük ve programlarında var olması yer alıyor.


Bu iddianamenin “ciddiyetten uzak” olduğu değerlendirmesini yapan HDP yönetimi ise AYM’den kapatmaya yönelik bir karar çıkmayacağı görüşünde. Her bir iddiaya tek tek yanıt vermek isteyen HDP yönetimi, savunmada bir boşluk bırakmak istemiyor. Parti kurmayları, hem kapatma hem de siyasi yasak kararlarının etkin savunmayla engellenebileceğini ifade ediyor.

HDP’nin 6 Kasım’a kadar sunacağı ilk savunmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü açıklayacak. Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da HDP de ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.