birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Kara delik: Kur korumalı mevduat için bütçeden ödenen parada rekor!

İktidarın doların yükselişine karşı önlem olarak geliştirdiği kur korumalı mevduat sistemi kara deliğe dönüştü. Dolar, 6 ayda başladığı seviyeye dönerken kur korumalı mevduat için bütçeden ödenen para da 37,5 milyar TL’yi buldu.

EKONOMİ 18.07.2022 12:11
Kara delik: Kur korumalı mevduat için bütçeden ödenen parada rekor!
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

İktidarın ‘yeni ekonomi programı’nı uygulamaya başlamasıyla yükselen doları tutabilmek için devreye soktuğu kur korumalı vadeli mevduat hesabı sistemi, kara deliğe dönüştü. Sistem için bütçeden harcanan para, 2022’nin ilk altı ayında, yaklaşık 37,5 milyar TL’ye ulaştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haziran ayı bütçe gerçekleşmeleri raporunu açıkladı.

Buna göre, haziranda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 104,9 artışla 181 milyar 19 milyon lira, bütçe giderleri yüzde 87,1 artarak 212 milyar 78 milyon lira olarak kaydedildi.

Bütçe, haziranda 31 milyar 59 milyon lira açık verdi.

Açıklanan verilere göre kur korumalı vadeli mevduat sistemi için 2022’nin ilk altı ayında bütçeden toplam 37 milyar 235 milyon 235 bin lira harcandı.

Kur korumalı mevduat sistemi için rekor ödeme 16 milyar 136 milyon 838 bin TL ile Haziran ayında yapıldı.

NEBATİ ‘YÜKÜ SINIRLI OLACAK’ DEMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KKM’nin devreye sokulmasının ardından, sistem hakkında, “KKM’nin bütçe üzerindeki yükünün oldukça sınırlı olacağı ifade edilebilir” demişti.

OZAN BİNGÖL: VERGİLER SAYESİNDE ÖDENDİ

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, bütçe verilerinin paylaşılması ardından kur korumalı mevduat hakkında yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun