birgün

25° AÇIK

BİRGÜN EGE 02.06.2020 15:16

Karaburun'daki RES'in iptal kararını Danıştay bozdu

Karaburun Yaylaköy’de ‘Karaburun RES” Projesi’nin ÇED Olumlu kararını iptal eden mahkeme kararı, Danıştay tarafından bozuldu

Karaburun'daki RES'in iptal kararını Danıştay bozdu

AYCAN KARADAĞ

İzmir’in Karaburun ilçesi Yaylaköy Mahallesi’nde Lodos Elektrik Üretim A.Ş’ye ait “Karaburun RES Projesi”ne şirketinin kapasite artırımı talebine, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) 'olumlu kararı' verildi. Daha önce 3 kez 'ÇED olumlu' kararları mahkemece iptal edilen proje için İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi tarafından da aynı karar verilirken, 4'üncü kez ÇED iptal edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile şirketin karara itirazı sonrasında, Danıştay kararı bozdu ve davanın reddine karar verdi. Danıştay 6. Dairesi bu kararı dosya üzerinden verirken, alt mahkemenin ÇED iptal kararına temel dayanak olan ve alanda yapılan oturumlu bilirkişi incelemesinde; 9 adet türbinin sakıncalarını ifade ederken kullanılan, “Türbinlerin konumlandırılacağı yerlerin boylu maki vejetasyonuna sahip olduğu, boylu maki vejetasyonunun hayvan türlerine önemli ölçüde besin ve barınma sağlaması açısından önem arz ettiği ve alanda az sayıda olduğu” yönündeki tespiti dikkat çekti.

karaburun-daki-res-in-iptal-kararini-danistay-bozdu-739007-1.

CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu karar ile doğayı ve yaşam alanlarını korumak için hep birlikte verdiğimiz inançlı ve kararlı mücadele bozulmuştur. Daha önce de söylemiştim, tekrar söylüyorum: Durdurun bu kepazeliği. Bu karar nasıl çıktı bilmiyorum ama; bölgenin ekolojik yapının bozulmasına ve geri dönülemez bir zararın doğmasına yol açmakta, aynı zamanda suç teşkil etmektedir. Bu kararı verenleri; yöre sakinlerini dinlemeye ve o bölgeyi gezmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız