birgün

2° AÇIK

SİYASET 13.02.2021 16:08

Karamollaoğlu'ndan 'üçüncü ittifak' açıklaması: Bu olasılık her zaman var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üçüncü ittifak ihtimaline dair, "Bu olasılık her zaman var. Ben daha temel sorunların üzerinde durmayı, kutuplaşmayı son buldurmanın üzerinde durmamız gerek" dedi.

Karamollaoğlu'ndan 'üçüncü ittifak' açıklaması: Bu olasılık her zaman var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üçüncü bir ittifak olasılığının her zaman var olduğunu söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ittifak tartışmaları hakkında Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'a açıklamalarda bulundu.

"Saadet Partisi, AKP ile ittifaka girecek mi?" şeklindeki bir soruya "'Başkanlık sistemini terk ediyoruz' demeden bir işe girilmez. Benim burada üzerinde durduğum noktalar çok net. Zor da olsa biz kendi temel prensiplerimizden taviz vermeye yanaşmayız belli imkanlar tanınsa bile. İttifak meselesini detaylandırmak istediğimiz havayı doğurmaz" ifadelerini kullandı.

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK AÇIKLAMASI

Üçüncü bir ittifak ihtimaline dair konuşan Karamollaoğlu, "Bu olasılık her zaman var. Ben daha temel sorunların üzerinde durmayı, kutuplaşmayı son buldurmanın üzerinde durmamız gerek. Bir kutuplaşma, bir ittifak bunu kırmamalı. Birbirine taban tabana zıt fikirlere sahip olan insanlar bile meseleleri müzakere edebilmeliler, benim için önemli." diye konuştu.

Karamollaoğlu, şöyle devam etti: "İttifaklar, en fazla milletvekillini çıkaracak tarzda oluşturulur. İttifak yaptığınız zaman aynı oranda oy olacağınızda kaç milletvekili çıkaracaksınız, yapmazsanız kaç milletvekili çıkaracaksınız buna bakılır. Herkes bunlar üzerinde yorum yapabilir. Bu yorumların bile bizi sağduyu ile meseleye yaklaştırması gerektiğinin kanaatindeyim. Bu zihniyeti oluşturabilirsek bütün meselelerin üzerinde geliriz."

ERDOĞAN-ASİLTÜRK GÖRÜŞMESİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk görüşmesi hakkında konuşan Karamollaoğlu, "Görüşmeden önce Oğuzhan Bey haber verdi. Görüşmenin ardından da bilgi verdi. Bunun ne anlama geldiği gayet açık, destek istiyor sayın Cumhurbaşkanı ama dediğim gibi bu desteğin istenmesi mutlaka sorgulanır. Şu anda bu bir ziyaretten ibaret. Bunu başka anlamlarda konuşmanın zamanı değil" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol