birgün

15° SİSLİ

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.09.2020 08:20

‘Karantinadaki işçinin ücreti kesilmesin’

Türk-İş, Covid-19 tanısı konulmayan ancak yakın temaslı olduğu için karantinaya alınan işçilere de geçici iş göremezlik ödeneği verilmesini istedi.

‘Karantinadaki işçinin ücreti kesilmesin’

Emek Servisi

Türk-İş Konfederasyonu, aynı evde yaşayan yakınlarından birine virüs teşhisi konulması sebebiyle karantinaya alınan ancak Covid-19 tanısı konulmamış sigortalı çalışana "geçici iş göremezlik ödeneği" verilmesiyle ilgili yasal düzenleme talebinde bulundu. Konfederasyon tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde nüfusun büyük bölümünü ücretli çalışanlar ve ailelerinin oluşturduğu dikkate alındığında, işçilerin virüse yakalanmasını engelleyecek önlemlerin artırılması zaruridir. Bu bağlamda Konfederasyonumuz bir hususa dikkat çekmekte yarar görmektedir. Çalışma hayatında aktif sigortalı olan bir işçinin aynı ev içerisinde yaşadığı aile bireylerinden birisinin koronavirüse yakalanması durumunda tedbir amaçlı olarak işyerine gelmemesi ve karantinada kalması, virüsün topluma yayılmaması için çok önemlidir. 5510 sayılı Kanun hastalık halini, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğe neden olan rahatsızlıklar olarak tanımladığı için karantinada olan ve fakat virüs bulaşmamış işçi hasta kabul edilmemekte, bu nedenle de geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanamamaktadır.”

KARANTİNADAKİ İŞÇİ ÖDENEK ALAMIYOR

Bu nedenle karantinada bulunan ve işe gidemeyen işçinin ücretinin kesildiğine dikkat çekilen yazıda, “SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği alamayan işçinin ücretinin de ödenmemesi, özellikle düşük gelir grubunda yer alan çalışanlar için çok zor bir durumu beraberinde getirmektedir. Gelirden uzak kalmaya gücü olmayan işçiler evlerinde virüs taşıyan yakınları olmasına rağmen işe gitmek zorunda kalmaktadır. İşçilerin yoğun olarak toplu taşıma kullandığı ve kalabalık ortamlarda çalıştıkları düşünüldüğünde bu durumun virüsün yayılma riskini artırdığı görülecektir. Aile bireyi hasta olduğu için karantinada bulunan ancak kendisi teşhis almamış işçiye hastalık sigortası üzerinden geçici iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi karantina sürecini evde geçirmeye teşvik edecek bir unsur olacaktır” dendi.

Yazıda, “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda, aile bireyi hasta olduğu için karantinada bulunan ancak kendisi teşhis almamış işçiye geçici iş göremezlik ödeneği ödenmesine imkân verir şekilde bir düzenlenme yapılması” talep edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız