birgün

21° AÇIK

Karar duruşmadan önce yazılmış

ÇEVRE 26.05.2022 06:30
Karar duruşmadan önce yazılmış
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Salihli ilçesine bağlı kırsal Caferbey Mahallesi’nde yapılmak istenen çöp tesisine karşı çıkan köylülerden Cüneyt Bülbül, Abdullah Coşkun ve Savaş Işık hakkında şirket müteahhidine “tehdit” ve “görevi yaptırmamak” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması dün görüldü. Salihli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ilk dakikalarında avukatların ekranlarında mahkemenin ara kararını önceden yazdırmış olduğu fark edildi.

Bunun üzerine avukatlar reddi hakim talebinde bulundu. Avukatların bu talebinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Ancak ara sırasında davanın taraflarından biri olan savcı, duruşma salonunu terk etmedi ve mahkeme heyetiyle birlikte kalmaya devam etti.

Verilen aranın ardından ise talep reddedildi. Ret gerekçesi olarak savunma makamının davayı uzatma niyetinde olduğu belirtildi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan davanın Avukatı Yıldıray Çıvgın şunları söyledi: “Zaten sipariş olduğunu söylediğimiz davanın kararının da önceden hazırlanmış olması bu celseyi musamereye dönüştürmektedir. Ara kararın önceden yazılmış olması bizler için şu anlamı ifade etmektedir: Sizin savunmanızın, sanıkların beyanlarının, sunulan delillerin hiçbir önemi yoktur. Ben zaten kararımı çoktan verdim, demektir. Ayrıca reddi hakim talebinin mütalaası sırasında savcının mahkeme salonundan çıkmamış olması, bizlerin içeriye girdiğinde talebin reddi mütalaasının açıklanmadan ekranlarımıza düşmüş olması, savcı makamının da mahkeme heyeti gibi davrandığının kanıtıdır. Çift hakim heyetine karşı bir duruşma görüldüğü açıktır. Tüm bu yaşananlar silahların eşitliği ilkesine aykırıdır. Bugün duruşma salonunda yaşananlar tiyatrodan öteye gitmemektedir”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol