birgün

20° AÇIK

SPOR 31.05.2020 09:43

Kardeşim için adalet istiyorum

Spor dünyası polisler tarafından katledilen Floyd için sesini yükseltmeye devam ediyor. Floyd’un yakın arkadaşı olan eski NBA yıldızı Stephen Jackson, “İşin arka planını anlatarak yedikleri haltı haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Doğru olan her neyse onun yanında duruyorum ve kardeşim için adalet istiyorum” dedi

Kardeşim için adalet istiyorum

ABD’de George Floyd’un polisler tarafından acımasızca katledilmesinin ardından başlayan eylemler bütün ülkeye yayılmış durumda. Spor dünyası da bu cinayete sessiz kalmazken, Floyd’un çok yakın arkadaşı olan eski NBA yıldızı Stephen Jackson, oldukça sert bir açıklama yaparak eyalet yönetimini ve polisleri eleştirdi, eylemcilere ise destek verdi.

‘YOK EDEMEZLER’kardesim-icin-adalet-istiyorum-737940-1.

Jackson yaptığı açıklamada, “Bugün buradayım çünkü ikizim gibi olan Floyd’un karakterini yok edemezler. Polisler yanlış bir şey yaptıklarını bildiklerinde çoğu zaman bu yaptıklarını ört bas ederler. İşin arka planını anlatarak yedikleri haltı haklı çıkarmaya çalışırlar” diye konuştu.

Jackson sözlerine şöyle devam etti: “Ne zaman cinayet haklı çıkarabilir bir davranış oldu? Öldürülen siyahi biri olduğunda. O adamın dizi benim kardeşimin boynunda, yüzündeki sırıtmayla onun canını alırken bana polisin korunmadığını söyleyemezsiniz. Doğru olan her neyse onun yanında duruyorum ve kardeşim için adalet istiyorum.”

KARDEŞ GİBİYDİLER

42 yaşındaki Jackson, 14 senelik NBA kariyerinde San Antonio Spurs ile bir kez, 2003 senesinde, şampiyonluk yaşamıştı. Eski basketbolcu, Houston’da Floyd ile birlikte kardeş gibi büyümüştü.

BİRÇOK İSİM DESTEKLİYOR

Daha önce LeBron James, Colin Kaepernick, Steve Keer ve Dwayne Wade yaptığı açıklamalarla Floyd’un katledilmesine büyük tepki göstermiş ve yapılan eylemlere destek vermişti.

‘BU DÜZEN BÖYLE DEVAM ETMEZ’kardesim-icin-adalet-istiyorum-737948-1.

NBA tarihinin en büyük yıldızlarından Earvin Magic Johnson, "George Floyd, Minneapolisli bir polis memuru tarafından açıkça cinayete kurban gitmiştir. Ulusal televizyonlarda daha kaç kez siyah bir insanın öldürülüşünü görmemiz gerekiyor? Bu durum, artık çok fazla uzadı" ifadelerini kullandı.

‘SOSYAL SORUNLARI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR’

Washington Wizards'ın all-star yıldızı Bradley Beal ise Twitter hesabından "Hoş olmayan olaylara tepki göstermediğimiz ve harekete geçmediğimiz sürece dünya asla olgunlaşmayacak ve rahata eremeyeceğiz. Irkçılık, ayrımcılık, cinsiyetçilik, polis şiddeti, silah satışı, uyuşturucu, sistematik adaletsizlik ve benzeri sosyal sorunları çözmemiz gerekiyor!" değerlendirmesini yaptı.

GAUFF’UN İSYANI: SIRADAKİ BEN MİYİM?

Kadın tenisinin yükselen yıldız adaylarından 16 yaşındaki ABD'li sporcu Coco Gauff ise son dönemde ülkesinde polis şiddeti nedeniyle öldürülen siyahi vatandaşların fotoğraflarını paylaştığı videosunu "Sıradaki ben miyim?" sorusuyla gündeme taşıdı.

DIŞLANMADAN YAŞAMAYI ÖZLEDİK

ABD'li yıldız kadın futbolcu Alex Morgan da yaşananları kelimelere sığamayacak kadar "mide bulandırıcı" bulduğunu belirterek, "İnsanların rengine ve cinsiyetine bakılmadan, Amerikan vatandaşları ne zaman eşit şekilde saygı görecek? Düzgün bir lider tarafından yönetilmeyi ve dışlanmadan yaşamayı çok özledik" şeklinde görüşlerini paylaştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız