birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.03.2021 17:09

Karlov suikasti davasında 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016’da uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin davada karar açıklandı. Mahkeme 3 sanığa 2 kez, 2 sanığa da 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, 6 sanık beraat etti. Davanın bir numaralı sanığı olan Fethullah Gülen ve firari sanıkların dosyası ise ayrıldı.

Karlov suikasti davasında 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, eski polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada karar açıklandı. Mahkeme 3 sanığa 2 kez, 2 sanığa da 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, 6 sanık beraat etti. Davanın bir numaralı sanığı olan Fethullah Gülen ve firari sanıkların dosyası ise ayrıldı.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov suikastına ilişkin FETÖ lideri Fethullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 28 sanıklı davada karar açıklandı.

FETÖ'nün mahrem istihbarat yapılanmasında görevli olduğunu belirtilen Hüseyin Kötüce, ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karlov'u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş'ın "örgüt abisi" olduğu belirtilen Şahin Söğüt, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Büyükelçi Karlov'a yönelik suikast talimatını Altıntaş'a ilettiği belirlenen Salih Yılmaz, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karlov'la ilgili örgüte bilgi sızdırdığı belirtilen eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezası aldı.

Davada, aralarında FETÖ lideri Fetullah Gülen ile Emrullah Uslu'nun bulunduğu firari 9 sanığın dosyalarının ayrılmasına hükmedildi.

RUS DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Ankara’daki mahkemenin Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesiyle ilgili kararını sonunda açıklamış olmasından memnun olduğunu bildirdi.

NE OLMUŞTU?

19 Aralık 2016'da, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a Ankara'daki Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki fotoğraf sergisi açılışı sırasında saldırı düzenlenmişti Saldırı sonrası Andrey Karlov hayatını kaybederken, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş özel harekat polisleri ile girdiği çatışma sonrası öldürülmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol