birgün

14° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 22.04.2020 18:48

Kartal Belediyesi’nden maddi durumu yetersiz yurttaşlara ekmek servisi

Kartal Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın 31 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı kararıyla birlikte harekete geçti. Kartal Belediyesi, maddi durumu yetersiz olan yurttaşlara ekmek servisi yapacak, öte yandan sokak hayvanlarını da unutmayan belediye, besleme çalışmalarını arttırdı

Kartal Belediyesi’nden maddi durumu yetersiz yurttaşlara ekmek servisi

Kartal Belediyesi, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilinde hafta sonu boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından kurulan WhatsApp hattı üzerinden yurttaşların ekmek ihtiyacının karşılanmasında destek oluyor.

Ayrıca Kartal Belediyesi’nin görevli çalışanları ve Zabıta personeli de maddi durumu yetersiz olan yurttaşlardan gelen talepler doğrultusunda, adreslerine tek tek giderek ekmekleri teslim ediyor.

120 ARAÇ EVLERE EKMEK ULAŞTIRIYOR

İçişleri Bakanlığı’nın, koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbul da dâhil olmak üzere 31 ilde Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayacak şekilde sokağa çıkma yasağı ilan etmesinin ardından Kartal Belediyesi harekete geçti.

Kartal Belediyesi yurttaşların mağduriyet yaşamaması adına; Kartal Fırıncılar Odası, Kartal Fırıncılar Sendikası ile Kartal’da fırın ve unlu mamuller satan işletmelerden oluşan bir WhatsApp hattı kurdu. Böylece Kartal Belediyesi Komşu İletişi Merkezi’ni (444 4 578) arayan ve 0530 136 90 90 WhatsApp hattına mesaj atan yurttaşların ilgili talepleri, kurulan WhatsApp hattına yönlendiriliyor.

Gelen talepler, sahada 120 araçla görev yapan ekibe bildirildikten sonra gezici ekip, sokağa çıkamayan yurttaşların ekmek ihtiyacını adreslerine teslim ediyor. Öte yandan Komşu İletişim Merkezi’ni arayıp talep oluşturdukları takdirde, maddi durumu el vermeyen yurttaşlara da ekmek yardımı yine Zabıta Müdürlüğü personeli tarafından ulaştırılıyor.

‘ALINAN TALEPLER ANLIK OLARAK İLETİLİYOR’

Sokağa çıkma yasağı haberini alır almaz yurttaşların mağdur olmaması için dün gece itibari ile organize olduklarını belirten Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Vatandaşlarımızın ve özellikle 65 yaşın üzerindeki komşularımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması amacıyla; Kartal Fırıncılar Odası, Kartal Fırıncılar Sendikası ile Kartal’da fırın ve unlu mamuller satan işletmeleri içerisinde barındıran bir WhatsApp hattı kurduk. Komşu İletişim Merkezimize gelen talepleri, kurmuş olduğumuz WhatsApp hattına yönlendiriyoruz. Maddi durumu el vermeyen komşularımız da dahil olmak üzere evlerinden çıkamayan tüm vatandaşlarımız için belediyemizin personeli görev başında. Dışarıda 120 araç, mobil halde vatandaşlarımıza ekmeklerini ulaştırıyor. Komşularımızdan tek ricam paniğe kapılmamaları. Sizlerden gelen talepler, anlık olarak mobil ekiplere iletiliyor. Sokağa çıkma yasağını kapsayan bu iki gün boyunca taleplere cevap verilecek. Biz de herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına 7/24 görevimizin başındayız” şeklinde konuştu.

BELEDİYE SOKAK HAYVANLARI İÇİN DE TEYAKKUZDA

Kartal Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın 31 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı kararıyla birlikte yemek bulmakta zorluk çeken sokak hayvanları için besleme çalışmalarını arttırdı.

Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, sabahın erken saatlerinden başlayarak ilçenin tamamında sokak hayvanları için besleme çalışmalarına devam ediyor. Ekipler hazırlanan çalışma programı kapsamında, sokağa çıkma yasağından dolayı yemek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarının aç kalmaması için mama ve su dağıtımı gerçekleştiriyor.

‘SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMADIK’

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, tüm sokak hayvanları için; cadde, bulvarlar ve ormanlık alanlar dahil mama ve su dağıtımı işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kartal Belediyesi olarak, sokağa çıkma yasağının gelmesiyle birlikte sokak hayvanlarımızı unutmadık. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, sabahın erken saatlerinden günün geç saatlerine kadar, sokak hayvanlarımız için Kartal’da sokak sokak su ve mama dağıtım çalışmalarını gerçekleştiriyor. İnanıyoruz ki, bu zor günleri alınan önlemlere uyduğumuz takdirde atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız