Devletin kasasındaki para erirken iktidar 40 kentteki 499 arsayı satışa çıkardı. Konut ve turizm alanı olarak satışa çıkarılan arazilerin bazıları da yeşil alan. Ayrıca turizm merkezlerindeki kamu arazileri de satılıyor.

Kasa boşalınca arsa satışı hızlandı

İsmail ARI

Devletin kasasındaki para hızla erirken iktidar da elde avuçta ne varsa satmaya devam ediyor. Son olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 40 kentteki kamuya ait tam 499 arsayı satışa çıkardığını duyurdu.

Bakanlık, 499 arsanın 21 ve 22 Eylül tarihlerinde yüzde 25 peşinat ve 24 ay taksitle satılacağını açıklandı. Bazı kentlerde yeşil alanların da konut alanı olarak satışa çıkarıldığı görülürken turizm bölgelerinde de çok sayıda arazi satılacak. Satılacak 499 arazinin toplam büyüklüğü yaklaşık 5 milyon metrekare. Bu da yaklaşık 700 futbol sahasına denk geliyor. Ayrıca bu arazi satışlarından en az 2 milyar 700 milyon TL gelir elde edilmesi planlanıyor.

İSTANBUL’DA DA 19 ARAZİ

Satılacak arazilerin 19’u da İstanbul’da. Küçükçekmece, Şile, Tuzla ve Sancaktepe'deki hazine arazileri, 21 Eylül Çarşamba günü açık arttırma ile KDV'den muaf, yüzde 25 peşinat ve 24 ay vadeli şekilde satışa sunulacak. Satışa çıkacak arsaların tahmini bedeli, 164 bin 430 TL ile 101 milyon lira arasında değişiyor.

Tuzla Tepeören'de 25 bin 326 metrekarelik, “özel eğitim tesisi” imarına sahip olan 101 milyon TL'den satışa çıkan arazi, fiyatı en yüksek olan arazi. Satışı çıkan arsaların büyük çoğunluğu konut imarına sahip. Satılacak arsalar arasında depolama alanı, ticaret-konut, turizm, prestij hizmet alanı imarlı arsalar da bulunuyor. 19 hazine arazisinin toplam büyüklüğü yaklaşık 40 bin metrekare.

TURİZM BÖLGELERİ

Bakanlık, turizm kenti Muğla’nın Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Milas ilçelerinde toplam 82 arazi satacak. Bu arazilerin bir kısmının da yeşil alanlarda da kaldığı ve imar planlarına da konut ve turizm alanı olarak işlendiği bildirildi. Ayrıca, Antalya’nın Döşemealtı, Muratpaşa ve Alanya ilçelerinde de 4 arazi satılacak.

İzmir’în Çeşme, Dikili ve Seferihisar ilçelerinin de arasında yer aldığı birçok ilçesinde de 21 arsanın satılacağı, Aydın’ın ise turizm merkezi olan Didim ve Kuşadası ilçelerinde ise 9 arazinin satılacağı duyuruldu.

***

285 MADEN SAHASI İÇİN İHALE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce (MAPEG) 285 maden sahası kapalı teklif ve açık artırma usulüyle ihale edilecek. Maden sahalarının ihalesine yönelik ilanı dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre, ihalesi yapılacak sahalara ilişkin bilgiler, ilanın Resmi Gazete’de yayın tarihinden itibaren en az 15 gün süreyle MAPEG’in internet sitesinden duyurulacak. 285 maden sahası kapalı teklif ve açık artırma usulüyle ihale edilecek.