Katar'da düzenlenecek Dünya Kupası'yla ilgili eleştirilere yanıt veren FIFA Başkanı Gianni Infantino, stadyum çevresinde uygulanacak içki yasağı için Batı'yı ikiyüzlü davranmakla suçladı. Infantino, "Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum" dedi.

Katar eleştirilerine yanıt veren FIFA Başkanı Infantino'dan Batı'ya 'ikiyüzlülük' çıkışı
Fotoğraf: AA

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar'la ilgili yoğun eleştirilere yanıt verdi. Katar'ın başkenti Doha'daki medya merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Infantino, Batı'yı ikiyüzlü davranmakla suçlayarak içki yasağına ilişkin "Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum" dedi.

Infantino, Katar'ın hazırlıklar sırasında insan haklarını hiçe saydığı yönündeki eleştirilere sert yanıt vererek, "Ben Avrupalıyım. Dünyanın dört bir yanında 3 bin yıldır yaptıklarımız için, ahlak dersi vermeden önce özür dilemeliyiz. Eğer Avrupa, bu insanların kaderini gerçekten önemsiyorsa, bu işçilerin bir kısmının çalışmak üzere Avrupa'ya gelebilmesi için yasal yollar oluşturabilir. Onlara biraz gelecek ve umut verebilirler." diye konuştu.

"BU TEK TARAFLI AHLAK DERSİ SADECE İKİYÜZLÜLÜKTÜR"

AA'nın haberine göre, reform ve değişimin zaman alacağını vurgulayan Infantino, "Bu insanlara yardım etmek, onları eğitmek ve daha iyi bir gelecek vermek için yatırım yapmalıyız. Hepimiz kendimizi eğitmeliyiz. Bu tek taraflı ahlak dersi sadece ikiyüzlülüktür. Neden kimsenin 2016'dan bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmediğini merak ediyorum." ifadelerini kullandı.

Katar'ı değil futbolu savunduğunu vurgulayan Infantino, "Eleştirileri anlamakta güçlük çekiyorum. Katar ilerleme kaydetti. Elbette Katarlı, Arap, Afrikalı, eşcinsel, engelli ya da göçmen bir işçi değilim. Ama onlar gibi hissediyorum çünkü yabancı bir ülkede ayrımcılığa ve zorbalığa uğramanın ne demek olduğunu biliyorum." dedi.

Kaza geçiren her işçinin yasal tazminatını aldığı bilgisini paylaşan Infantino, FIFA'nın Katar 2022 fonunun eğitime aktarılacağını, Hindistan'da 25 milyon çocuk ve kadına yardım edecek bir anlaşma imzalandığını söyledi.

Infantino, statlarda ve çevresinde alkollü içecek satışının yasaklanmasıyla ilgili soruya, "Eğer Dünya Kupası ile ilgili en büyük sorunumuz buysa derhal istifa eder ve dinlenmek için sahile giderim. Dünya Kupası'nda alınan her karar Katar ve FIFA'nın ortak kararıdır. Katar'da alkol satın alabileceğiniz ve taraftarların alkol tüketebileceği birçok taraftar bölgesi olacak. Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum" yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU?

Katar, FIFA’ya, 8 Dünya Kupası stadında bira satışını durdurması için istekte bulunmuştu.

FIFA, ev sahibi ülke yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonrası, stadyumların içinde ve çevresinde içki satışının yapılamayacağını, satışın stadyumlara uzak noktalarda yapılabileceğini belirtmişti. Stadyumlarda ise 'alkolsüz bira' denilen içecekler satılabileceği duyurulmuştu.

2022 Dünya Kupası’nın başlamasına 2 gün kala ev sahibi Katar'ın baskısı sonucu, stadyumların içinde ve çevresinde içki satışı yasaklandığını duyurulmuştu. Kupanın sponsoru ise bir bira markası. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar'ı içki yasağından dolayı tebrik etmişti.

(AA)