birgün

22° AÇIK

Kavga edeceğiz ve kazanacağız

İstanbul mitinginde konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Haramilerin saltanatı yıkılıyor. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasetçilere suikast hazırlıkları. Kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz ve kazanacağız” dedi.

SİYASET 22.05.2022 06:30
Kavga edeceğiz ve kazanacağız
Abone Ol google-news

Politika Servisi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Yargıtay tarafından onanan cezalarının ardından Bursa’dan İstanbul’a kaydırılan ‘Milletin Sesi’ mitingi dün Maltepe’de gerçekleştirdi. Sabah erken saatlerinden itibaren miting alanının çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Miting alanına çıkan bazı yollar ise trafiğe kapatıldı. Miting için gelenler öğleden sonra alana girmeye başladı. Yerli ve yabancı 350’yi aşkın basın mensubunun takip ettiği mitingde CHP Gençlik Kolları, CHP mahalle temsilcileri kortej halinde sloganlar atarak alana giriş yaptı. Tüm siyasi parti ve STK’lerin de davet edildiği mitingde protokol kuralı uygulanmadı. İktidarın yarattığı sorunlara boğuşan yurttaşlar, mitingde açtığı pankartlarla tepkisini dile getirdi. Pankartlarda öne çıkan mesajlar ağırlıklı olarak ekonomi ve adaletsizlikle ilgiliydi. Mitingde sırasıyla CHP’li milletvekilleri ve parti meclis üyeleri, CHP’li belediye başkanları platforma çıktı.

Gezi’de hayatını kaybedenlerin ve Gezi Davası’nda ceza alanların aileleri kürsüye davet edildiğinde alanda büyük bir alkış tufanı yaşandı. 18 yıl ceza alan Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Kahraman aileler adına bir konuşma yaptı.

kavga-edecegiz-ve-kazanacagiz-1018674-1.
Gezi aileleri adına konuşan Meriç Kahraman büyük alkış aldı.

GEZİ AİLELERİNE BÜYÜK DESTEK

Konuşması sık sık ‘‘Her yer Taksim, her yer direniş’’ sloganıyla kesilen Kahraman, şöyle dedi: "Dostlar burada bulunan yüz binlerin çok daha öncesinde, milyonlarca insanımız hayat verdiği büyük Gezi ailesinin değerli üyeleri. Baskıya, zulme, yağmaya, talana, memleketin bir istibdat düzeniyle yönetilmesine karşı bugün burada toplanan bu güzel kalabalığı Gezi Direnişi’nde aramızdan aldıkları canlarımızın aileleri ve şu anda koğuşlarında büyük bir heyecanla izlediklerinden emin olduğumuz Gezi Davası tutuklarının aileleri olarak selamlıyoruz. Merhaba gücünü özgürlük ve eşitlikten alan, dayanışmayı büyüttüğümüz, ama en çok da umudumuzu geleceğe taşımamıza vesile olan Gezi Direnişi’nin adalet talebini bugün bir kez daha bu meydana taşıyarak, demokrasiye güç veren herkese merhaba. Bu adalet talebi gelecek güzel günler içindir, kentlerimizin yağmalanmadığı, kamu kaynaklarımızın yok edilmediği, derelerimizin özgür aktığı geleceğimiz içindir. Bu adalet talebi yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkanların duyulduğu, mesleklerin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke içindir. Bu adalet talebi Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Abdocan’ın, Ahmet’in ve Berkin’in özgür düşleri içindir. Düşlerimizi gerçekleştirmenin yolu, bugün bizi bir araya getiren özgürlük, eşitlik ve kardeşlik talebinde ısrar etmekten ve her şeye rağmen bir arada ve dayanışma içerisinde olmaktan geçiyor. Biliyoruz ve inanıyoruz ki, bizi eşitlik ve özgürlük ve adalet demokrasi talebimiz bu ülkenin sönmeyecek umududur. Gezi’nin tüm değerlerine ve renklerine sahip çıkarak söylemeye devam edeceğiz. Her yer Taksim her yer direniş. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.’’

BÖYLE PAHALILIK GÖRMEDİM

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce işçi, esnaf, kağıt toplayıcısı, emekçi kadınlar da kürsüde konuşma yaptı. 49 yaşındaki kağıt toplayıcısı Nusret Uslu ise ‘‘Çekçeğimizi elimizden aldılar. Ekmek bırakmadılar. Pazarlarda artıkları topluyorduk, domates oldu 30 lira, onu da toplayamıyoruz. Bizim yapacağımız hiçbir şey kalmadı. Artık bundan sonra dur demenin zamanı geldi. Gözümüz açıldı’’ dedi.

65 yaşında çalışmak zorunda olan Nazife Canoğlu, ‘‘İki senedir bana gelen yardımlarla ayakta duruyorum. Benim işim emekli. Üç bin lira maaşı var. 1600 lirası kira, 1000 lirası faturalar. Geri kalanı siz hesap edin. Nasıl geçineceğimi bana söyleyin. Benim her iki kalçamda platin var. Beni idama da götürseler aynı sözlerimi başımızdakilere söyleyeceğim. Vatandaşın halini hatrını soracak bir devlet istiyoruz. Garibanların kapısının çalınmasını istiyoruz. Bu sene tamamen karaya vurmuş durumdayım. Yeter diyorum. Bir ekmek, bir kilogram un alamıyoruz. Akşamdan sabaha zam olur mu! Hayatta hiçbir zaman böyle zam ve pahalılık görmedim. Hep yalancılar... Gelin doğru yolu kendimiz bulalım. Kendi hakkımızı kendimiz arayalım’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

HARAMİLERİN SALTANATI YIKILIYOR

Yurttaşların ardından kürsüye çıkan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor” diyerek sözlerine başladı. Kılıçdaroğlu, iktidar değişimi için az bir süre kaldığını ifade ederek, şöyle dedi: “Az kaldı bu kentin meydanlarında, sokaklarında özgürce kucaklaşacağız. Birileri Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor. İnsanları korkuyla sindirmek istiyor. Sizi, bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve Saray’ı giderse kaos olur algısı peşindeler. Evleri basıyorlar, okulları basıyorlar, tweet attılar diye liseli çocukları okullarından alıyorlar. Bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. Saray ve şurekasının elinden düşmeyen bir kelime var: O yasak, bu yasak, şu yasak... Memleketi uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri, siyasetçilere suikast hazırlıkları. Kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz. Sonuna kadar edeceğiz ve kazanacağız.

Söz veriyorum biz kazanacağız. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka hukuka adalete sırt çevirmenin, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. En değerli gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizin yüzde 70’i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Yalanlardan hepimiz bıktık! Ağızlarını açtıklarında yok efendin 2023, 2071, dış güçler, Almanlar, Japonya bizleri kıskanıyor, anlaşmalarda gizli maddeler var. Bunların tamamı yalan. Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur şey kalmadı.

5’Lİ ÇETELERİN KURDUĞU DÜZENİ BOZACAĞIZ

5’li çetelerin kurduğu düzeni bozacağız. Bunların düzenine çomak sokacağız. 5’li çetelere ses çıkarmayanlar iyilikte yarışan belediye başkanlarımıza baskı yapıyorlar. Belediye başkanlarımız kumpasları, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar. Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin kim olduklarına bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Saray’ın ve fotoğrafçı suç işleri bakanının elinden yetkiyi aldığımızda, hepsinin, bu beşli çetelerin defterini dürmek zorundayız. Biz birlikte iktidar oluyoruz. Ve ben iktidar olduğumuzda asla değişmeyeceğim, ben neysem oyum!

Akıllı bir ekonomi yönetimi istiyorsanız, Silivri korkusu olmadan konuşmak istiyorsanız, eğitime ve sağlığa güzel bir bütçe ayrılsın istiyorsanız, 128 milyar doların kime satıldığını öğrenmek istiyorsanız, ödediğiniz vergilerin nereye gittiğini öğrenmek istiyorsanız, asgari ücretli açlığa mahkum olmasın istiyorsanız bize katılın.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol