birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.04.2021 07:44

Kayıp silahlar için Emniyet’e yazı yazıldı

Kayıp silahlar için Emniyet’e yazı yazıldı

HABER MERKEZİ

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Ankara’da emniyetin zararlarının darbe sanığı 661 kişiden tahsili talebiyle açılan davada dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Emniyet’ten bu silah ve mühimmatların “kayıp olduğunu” ispatlamasını isteyen mahkeme, “darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği tutanağın” gönderilmesi amacıyla emniyete yazı yazdı.

Ankaragazetecisi.com’un haberine göre davanın son duruşmasında mahkeme, yazı gönderdiği emniyete, tutanakların ibrazı için de 2 ay süre verildi. Mahkeme ayrıca, bilirkişi raporunun “silah ve mühimmatlar” ile ilgili kısmında, “kayıp silahlara ilişkin olarak sadece hesap yapılmakla yetinildiği, bu silahların darbe girişimi esnasında kaybolup kaybolmadığı hususunda görüş beyan edilmediği, ayrıca yerinde inceleme yetkisi verilmesine rağmen kayıp olduğu söylenen silahların en son hangi sayımda var olduğunun kayıtlanmadığı, darbe girişiminden evvel silahların var olup olmadığının rapor içeriğinden anlaşılamadığı” gerekçesiyle ek rapor alınmasına da karar verdi.

Kayıp silahlar, Ankara’da işlenen bir cinayete de konu olmuştu. Başkentte 2016’da Mustafa Maraş, tartıştığı traktör sürücüsünü öldürmüş, kardeşini de yaralamıştı. Cinayette seri atış yapabilen MP-5 kullanılmıştı. Satışı yasak silahı kullanan Maraş, savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” demişti. Yargılanan sanık, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol