birgün

17° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 30.11.2019 18:28

Kayseri Film Festivali'nde 2 film yarışma dışı bırakıldı

Burak Çevik’in Aidiyet ve Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür filmleri 7. Kayseri Film Festivali'nin ulusal yarışmasından jüri kararıyla çıkarıldı

Kayseri Film Festivali'nde 2 film yarışma dışı bırakıldı

Yönetmen Burak Çevik’in ‘Aidiyet’ filmi ve Serhat Karaaslan’ın ‘Görülmüştür’ filmi, Talas Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 7. Kayseri Film Festivali'nin ulusal yarışmasından jüri kararıyla çıkarıldı. Aidiyet filminin dün yapılması gereken gösterimi de yapılmadı.

Çevik ve Karaaslan gelişmeleri yazılı bir basın açıklamasıyla duyurdu. İki yönetmen de yaptıkları açıklamada, kararın gerekçesi olarak, festival jürisine izlemek için web linki verilmemesi olduğunu aktardı. Ayrıca iki yönetmen de açıklamalarında, “Festivalde film sinemada izlenir” vurgusu yaptı.

Yapılan açıklamada “Sebep, festival yönetiminin 'Aidiyet'i jüriye sinema salonunda değil, web linkinden ve açıklanmayan koşullarda izletme talebini kabul etmemiş olmamızdır. Bir emek ve sermaye ürünü olan filmlerimizin Türkiye'de ki festivallerde, yalnızca perdede deneyimlenmesi isteğimizin, yaptığımız filmlere gösterilmesi gereken asgari bir saygı olduğunu düşünüyorum. Kayseri'de filmi bekleyen, filme bilet almış tüm sinemaseverlere de yaşadıkları hayal kırıklığı için bizzat özür dilerim. Daha farklı bir zamanda, daha güzel şartlarda buluşacağız” ifadelerini kullanıldı.

FESTİVAL YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Kayseri Film Yönetimi tarafından yapılan açıklamada 'Aidiyet' filminin harici disk veya link gösterimi ile jüri tarafından izlenmesine izin verilmediği için yarışma kapsamından çıkarıldığı savunuldu.

kayseri-film-festivali-nde-2-film-yarisma-disi-birakildi-655815-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız