birgün

15° AÇIK

Kayyumdan topyekûn saldırı

Rektör atamasının ardından Boğaziçi pek çok skandal olaya sahne oldu. Öğrenciler darp edildi, gözaltına alındı, atamalar hız kesmeden sürdü, direnişe katılan akademisyenlerin dersleri elinden alındı. Son olarak kayyum yönetimi mükerrer oy kullanarak Senato’yu gasp etti.

EĞİTİM 26.06.2021 08:31
Kayyumdan topyekûn saldırı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2 Ocak’ta atanan Rektör Melih Bulu’ya karşı öğrenci ve akademisyenlerin başlattığı direniş yakında 6 ayı geride bırakacak.

Boğaziçili akademisyenler dün 118’inci kez sırtını Rektörlük binasına döndü. Rektör atamasının ardından Boğaziçi pek çok skandal olaya sahne oldu.

Öğrenciler darp edildi, gözaltına alındı, atamalar hız kesmeden sürdü, direnişe katılan akademisyenlerin dersleri elinden alındı. Son olarak kayyum yönetimi mükerrer oy kullanarak Senato’yu gasp etti.

Direnişin ilk gününden bu yana yaşanan gelişmeler şu şekilde:

2 Ocak: Melih Bulu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Bulu 12 Eylül Darbesi’nin ardından üniversite dışından atanan ilk rektör oldu.

4 Ocak: Kampusta ve çevresinde eylemler başladı. Dışarıdaki öğrenciler giremesin diye üniversitenin kapısına ilk kez kelepçe vuruldu.

5 Ocak: Polis, eylemlere katılan öğrencilerin evlerine şafak operasyonları düzenledi. 16 öğrenci gözaltına alındı. Boğaziçili akademisyenler ilk kez rektörlüğe sırtını döndü.

• 30 Ocak: Bir grup Boğaziçili öğrencinin atanan rektörü protesto etmek amacıyla üniversite kampüsünde organize ettiği resim sergisindeki bir resim nedeniyle iki öğrenci tutuklandı, iki öğrenci için de ev hapsi kararı verildi.

4 Şubat: Aralarında Judith Butler, Noam Chomsky gibi isimlerin de bulunduğu dünya çapından 3 bin 317 akademisyen, yazar ve düşünür Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma metni yayımladı.

6 Şubat: Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nde hukuk fakültesi ve iletişim fakültesi kuruldu.

1 Mart: Prof. Dr. Naci İnci, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü’ne vekaleten atandı. Boğaziçi Üniversitesi’nden akademisyenler Prof. Dr. Bulu’nun rektörlüğe atanmasının iptali için Danıştay’a başvurdu.

5 Mart: Fizik Bölümü’nden Prof. Dr. Naci İnci rektör yardımcısı olarak atandı.

• 22 Mart: Prof. Fazıl Önder Sönmez, hem Öğrenci İşleri Dekanı hem de Burs Ofisi Koordinatörü atandı.

25 Mart: Prof. Fazıl Önder Sönmez, Fen Bilimleri Enstitüsü’ne (FBE) vekaleten müdür olarak atandı.

29 Mart: Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Melih Bulu’nun atama kararının ardından, üniversiteye iki yeni fakülte kurulmasına dair kararı da Danıştay’a taşıdı.

• 2 Nisan: Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun ofis koordinatörü Cemre Baytok ücretsiz izne çıkarıldı. Komisyon fiilen kapatıldı.

18 Mayıs: Kendisini Bulu’nun arkadaşı olarak tanıtan ve öğrencilere çikolata dağıtmak isteyen Volkan Gazioğlu rektör danışmanı olarak atandı.

27 Mayıs: Melih Bulu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde 28 Şubat’ta kendisi için açılan bir kişilik profesörlük kadrosuna yerleşti .

29 Mayıs: Melih Bulu’nun yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci, kendisini Fen Bilimleri Enstitüsü’ne vekaleten müdür olarak atadı. İnci, Burs Ofisi Koordinatörü olarak da üniversiteden bir başka memuru görevlendirdi.

30 Mayıs: Naci İnci, 8 yıldır okulda ders veren avukat ve akademisyen Feyzi Erçin’in dersini ‘kendi kanaatini kullanarak’ iptal etti.

17 Haziran: AKP’li Bulu tarafından yapılan atamalar ve görevlendirmelerle üniversitenin adeta beyni olan Senato işlevsizleştirilmeye çalışıldı. Boğaziçili akademisyenler, “Bizi yönetenler, yönettiklerini sananlar, yönetmesi emredilenler birden fazla şapka takıyorlar. Bu çok şapkalılar, birden çok da oy kullanmak istiyorlar” açıklaması yaptı.

22 Haziran: AKP’li Melih Bulu’ya karşı direnenlere destek veren en az 100 öğrencinin KYK kredi ve bursları kesildi.

24 Haziran: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü atanmış müdürü Haluk Özener, senato toplantısında Üniversite Yönetim Kurulu’na mükerrer oyla temsilci olarak seçildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol