AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması ardından temel gıda maddelerinde KDV’nin yüzde 1’e indirilme kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. KDV’si düşürülen ürünlerin tam listesi paylaşıldı.

KDV'si yüzde 1'e düşürülen gıda ürünlerinin listesi belli oldu

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca düzenlenen "Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, "KDV Sistemini Sadeleştirme Programı" kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'yi yüzde 1'e indirdiklerini açıklamıştı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

KDV indirimleri; pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan ürünlerin fiyatlarında geçerli olacak.

Ayrıca, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemiş ürünleri, baharatlar, bebek mamaları da KDV oranı yüzde 1'e düşürülen ürünler arasında yer alıyor. KDV indiriminin gıda fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen, bugünkü köşesinde KDV'si yüzde 8'den yüzde 1'e indirilen ürünlerin tam listesini paylaştı. Türkmen'in paylaştığı liste şöyle:

kdv-si-yuzde-1-e-dusurulen-gida-urunlerinin-listesi-belli-oldu-980309-1.