Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’na kredi borcunu kapatmak için villa imarına açılan Kemer Country’nin yeşil alan talanına İBB'nin “silüet onayı” alınmadığı gerekçesiyle durdurulması kararı aldığı ortaya çıktı. AKP'li Eyüpsultan Belediyesi, İBB'nin kararına uygulamadı.

Kemerköy yeşil alan talanında silüet izni de alınmamış!

Demirören Grubu’nun borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na devredildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, “rezerv alan” ilan etmesiyle imara açılan Kemerköy’deki yeşil alan talanına İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin, “silüet onayı” alınmadığı gerekçesiyle durdurulması kararı aldığı ama AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nin kararı uygulamadığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın 8 Aralık 2022 tarihinde yazdığı ve 15 Aralık 2022’de Eyüpsultan Belediyesi’ne tebliğ edilen yazıda, silüet onayı başvurusu yapılması ve değerlendirme yapılana kadar inşai faaliyetlere izin verilmemesi talep ediliyor.

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi eş sözcüsü Gülseren Onanç, kararın ulaşmasının ardından Eyüpsultan Belediyesi’nin gereğini yapmasını beklediklerini ama inşaat şirketlerinin faaliyetlerine devam etiğini belirterek şunları söyledi:

"Tam 47 gündür yeşil alanlarımız, Avrupa Yakası’nın en büyük deprem toplanma alanı 60’ın üstünde dava ve 2 yürütmeyi durdurma kararına rağmen hukuk çiğnenerek talan ediliyor. Biz ise hukuk içinde kalıp direniyoruz. Hukukçularımız İBB’ye başvurarak bu inşaatların silueti bozduğuna ve izin alınmadığına ilişkin de başvuruda bulunmuştu. İmar Müdürlüğü yaptığı incelemede başvurumuzu olumlu buldu ve 8 Aralık günü inşaatların durdurulması için Eyüpsultan Belediyesi’ne resmi bir yazı göndermiş. Bu yazının dün itibarıyla tebliğ edildiğini öğrendik. Ancak inşaatlar hız kesmeden devam ediyor. Eyüpsultan Belediyesi’ni göreve davet ediyor ve gereğini yaparak bu kaçak inşaatları derhal durdurmasını istiyoruz."