birgün

22° AÇIK

Kendisine isteyerek Covid-19 bulaştırdığı söylenen Çek şarkıcı hayatını kaybetti

Çekya’da aşı olmayan ve bağışıklık kazanmak için isteyerek Covid-19'a yakalandığı söylenen 57 yaşındaki halk müziği şarkıcısı Hana Horka hayatını kaybetti.

DÜNYA 20.01.2022 01:34
Kendisine isteyerek Covid-19 bulaştırdığı söylenen Çek şarkıcı hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Çekya'da kasti olarak yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandığı aktarılan ve bazı kısıtlamalardan muaf olmaya çalışan 57 yaşındaki şarkıcı Hana Horka hayatını kaybetti.

Horka'nın oğlu Jan Rek, BBC'ye verdiği demeçte, annesinin aşısız olduğunu, babası ve kendisinin Covid-19'a yakalandığı dönemde kendisini korumayıp hastalandığını söyledi.

'AŞIYI REDDETTİ, İZOLE OLMADI'

Rek, babasının ve kendisinin aşılarını yaptırdığına işaret ederek ancak annesinin aşıyı reddettiğini ve testleri pozitif çıkmasına rağmen izole olmadığını belirtti.

Horka, Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından bir süre sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda iyileştiğini belirtse de dün yaşamını yitirdi. Ülkenin ünlü müzik gruplarından biri olan Asonance'in solisti olan Horka, paylaşımında, "Şimdi tiyatro, sauna, konser olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Çekya'da sinemalar, barlar ve kafeler de dahil olmak üzere çok sayıda mekana giriş hakkı kazanmak için aşı yaptırmak veya yakın zamanda salgını atlatmış olmak gerekiyor.

Çekya'daki Cpvid-19 vaka sayısı son günlerde salgının en yüksek seviyelerine ulaşırken 10,7 milyonluk nüfuslu ülkede vaka sayısı 28 bini geçti.

Ülkede nüfusun yaklaşık 63'üne iki doz aşı yapıldığı belirtiliyor.

AA-İHA-BBC

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol