birgün

15° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 09.04.2021 10:15

Kentin nefesi madene feda edildi

Kentin nefesi madene feda edildi

Gökay BAŞCAN

EYÜPSULTAN ilçesi Mimar Sinan Mahallesi sınırları içinde kalan ormanlık alan maden şirketlerinin hedefi oldu. Büyük bölümü yapılaşmaya yok edilen alanda faaliyet gösteren silttaşı ocağı bölgeyi çöl görünümüne çevirdi.

Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen ocak için 5 kat kapasite artırımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Madencilik faaliyetinin yürütüldüğü bölgede orman, mesire alanı ve tabiat parkı da yer alıyor.

Kapasite artırım projesine göre ocak alanı Aziz Paşa mesire alanına sadece 700 metre uzaklıkta olacak. En yakın korunan alan ise bin 600 metre kuzeydeki Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı. Mimar Sinan Mahallesi’ndeki konutlar da 700 metre mesafede.

Başvuru dosyasına göre projenin kapasite artırım bedeli, 8 milyon 412 bin TL. Kapasite artırımıyla birlikte silttaşı üretimi yılda 836 bin 552 tondan 4 milyon 320 bin tona çıkartılacak. Kırma eleme tesisinin üretim kapasitesi ise saatte 250 tondan 500 tona çıkartılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol