Depremlerin ardından göç alan kentlerdeki kiraların fahiş oranda artmasına karşı yurttaş dava açabilecek. Uzmanlar "Davalar bu artışın önüne geçebilir" dedi.

Kentlerdeki fahiş kiralar mercek altında
Fotoğraf: DHA

HABER MERKEZİ

Peş peşe meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki ailelerin özellikle göç ettiği Mersin, Konya, Ankara ve Diyarbakır gibi illerde fahiş kira artışları yapılması üzerine harekete geçildi.

Ankara’daki fahiş kira artışları, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasında mercek altına alındı. Fiyat artışına neden olanlara yönelik ‘fiyatları etkileme’ suçundan soruşturma yürütülerek, dava açılabilecek.

Depremzedelerin kente gelmesiyle ev kiralarında yüksek oranda artış başladı. Deprem bölgesinden en fazla göç alan şehirlerden birisi ise Ankara oldu. Birçok kişi, depremzedelerin kente gelmesini fırsat bilen bazı ev sahipleri ve emlakçıların fahiş artışlar yaptıklarını ileri sürerek şikâyette bulundu.

HAPİS TALEBİYLE DAVA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Ticaret Müdürlüğü’nün de bu yöndeki tespitleri üzerine, konut kiraları ve satışlarındaki artışlarla ilgili soruşturma başlattı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturma kapsamında, konut satış ve kira artışlarını incelemeye başladı. Bu kapsamda gayrimenkul satış ve kiralama ilanı verilen tüm sitelerden veriler toplandı. Veriler, tek tek incelenerek deprem öncesi ve sonrasındaki fiyatlar analiz ediliyor. Ekipler, Ticaret Bakanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve 112’ye yapılan ihbarları da bir araya getirerek inceliyor. Analiz ve tespitler sonucu fiyat artışına neden olduğu belirlenenler hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 237. maddesi kapsamındaki, "fiyat etkileme" suçundan soruşturma yürütülerek 1 ile 3 yıl arasında hapis talebiyle dava açılabilecek.

YÜZDE 150’YE VARAN ARTIŞ

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçan, depremden sonra ev kiralarında yüzde 50 ile yüzde 150 arasında artış olduğunu belirterek “Kiralar inanılmaz arttı. Fırsatçılar yine gündemde. Depremzedelerimiz şehrimize geliyor. Önümüzdeki günlerde bu sayının 300 bine ulaşacağını öngörüyoruz. Zaten Ankara’da kiralık ev sorunu var. Kiralık ev eksik olunca yeni bir nüfus da şehre gelince ciddi bir patlama oldu. Bu durumu da mal sahipleri fırsata çevirdi. Astronomik rakamların üstüne çıkmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.