birgün

-3° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 11.01.2021 19:04

KESK’ten sürgünlere karşı oturma eylemi

KESK İzmir Şubeler Platformu, BTS Sendikası’nda artan sürgünler ve baskılar son bulana kadar her hafta oturma eylemi yapacaklarını duyurdular.

KESK’ten sürgünlere karşı oturma eylemi

BİRGÜN EGE

KESK İzmir Şubeler Platformu, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası(BTS)’den artan sürgün ve baskılar sonrası Alsancak Tren Garı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform tarafından yapılan açıklamada, sürgünler ve baskınlar son bulana kadar her hafta Pazartesi günü saat 16.30’da oturma eylemi yapacaklarını duyurdular. Basın açıklamasına KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, SOL Parti başta olmak üzere birçok siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, “Bugün burada bu basın açıklamasında bulunmamızın gerekçesi BTS ve KESK bileşenlerine yönelik yaşadığımız hukuksuzluktur. Bizler işimize, ekmeğimize sahip çıkan yarınlarımızın daha müreffeh olması için alın teri ile yaşayan insanlarız. Bizler ülkemizin ilk demiryolu hattının başladığı 164 yıllık Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının hizmet üreten, halkımızın ulaşımı için emek veren emekçileriyiz. Ancak son dönemde özellikle TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğünce sendikamıza, üye ve yöneticilerimize karşı ciddi baskı ve sendikal mücadelenin engellenmesi ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

'SESİMİZİ KISMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Baskıların 2021 yılında da sürdüğünü vurgulayan Akyol, “Haklı mücadelelerinde seslerini yükseltmeye çalışan öğrencilerin seslerini kısmaya çalışanlar, farklı sese tahammülü olmayanlar kurumlara atadıkları siyasi bürokratları eliyle de BTS’nin Haber-Sen in ve diğer KESK bileşenlerinin seslerini kısmaya çalışmaktadır. Bunu da baskı ve soruşturmalar ile o da olmadıysa sürgünlerle yapmaya çalışmaktadırlar. Bugün atanmışların seçilmişleri adeta azarladığı ayar vermeye çalıştığı düzen ile Bugün farklı çıkan her sese terörist damgası vuranların izlediği politikalar, çocuklarını ziyarete giden tutuklu yakınlarının çırılçıplak aranması, hukuk yok sayılarak mahkeme kararlarına uyulmayarak KESK yönetici ve üyelerinin seslerini kısmak için sürgün edilmesi, toplumun her kesiminin antidemokrat uygulamalar ile baskı altına alınmaya çalışılması birbirinden bağımsız değildir” şeklinde konuştu.

'YASA VE YÖNETMELİKLERE UYGUN DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ'

Son olarak Akyol şunları dile getirdi:

“Buradan Genel Sekreterimiz İsmail Özdemir’in Sivas’a sürgün edilmesinden, Genel Kadın Sekreterimiz Begüm Özyönüm’ün işyerinde amirlerce mobinge maruz kalmasına seyirci kalan ve hakkında birçok soruşturma açarak baskı uygulayan TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimini; Şube Sekreterimiz Mehdi Seyhan’ın Kars’a, Şube Kadın Sekreterimiz Nurhan Karadağ’ın Malatya’ya, Sendika İşyeri Temsilcilerimiz Bülent Çuhadar ve Ünal Karadağ’ın Malatya’ya sürgün edilmesinden sorumlu TCDD Genel Müdürlüğü yöneticilerini, Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nu sürgüne gönderen PTT Genel Müdürlüğünü ve tüm bunlara izin veren Ulaştırma Bakanlığını uyarıyoruz. KESK Bileşenleri yönetici ve temsilcilerine karşı yürütülen sürgün kararlarını geri almaya, sendikamıza üye ve yöneticilerine yönelik baskıya son vermeye ve aklı-selim bir şekilde yasa ve yönetmeliklere uygun davranmaya davet ediyoruz. Buradan İzmir KESK Şubeler platformu olarak KESK yönetici ve üyelerinin üzerindeki baskı ve soruşturmalar kalkana, sürgünler geri dönene kadar her hafta pazartesi günü saat 16.30 da burada olacağımızı ilan ediyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız