birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 18.12.2020 10:54

Kıbrıs’ta temaslı olduğunu gizleyen hemşire pozitif çıktı, 46 kişi karantinada

Kuzey Kıbrıs’ta Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde görev yapan bir hemşirenin koronavirüse yakalanmasına rağmen çalışmaya devam etmesi nedeniyle 46 kişi karantinaya alındı.

Kıbrıs’ta temaslı olduğunu gizleyen hemşire pozitif çıktı, 46 kişi karantinada

Kuzey Kıbrıs’ta devlet hastanesi Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde görev yapan bir hemşire yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandı. Enfekte olan hemşirenin çalışmaya devam etmesi nedeniyle 46 kişi karantinaya alındı.

İHA’da yer alan habere göre, bir çalışanda koronavirüs tespit edilmesinin ardından çalışana temaslı olan kişilerin bilgi vermesi istendi. Temaslılar arasında bulunan bir hemşire temaslı olduğunu gizledi. Daha sonra yapılan koronavirüs testinde hemşirenin pozitif olduğu anlaşıldı. Koronavirüse yakalanan hemşirenin, temaslı olduğunu gizleyerek çalışmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Hemşirenin ailesine virüsü bulaştırmamak için evine gitmediği, bir hafta boyunca hastanede yattığı belirlendi. Olay ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Ali Pilli, ilgili çalışanla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hastanede hemşire ile teması bulunan 46 kişi karantina altına alındı. Tüm ameliyatlar iptal edildi. Sağlık Bakanı Ali Pilli de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Çalışanın kendisini gizlediğini söyleyen Pilli, “Burada büyük bir suç vardır. Bulaşıcı Hastalıklar Yasası'na göre söz konusu şahısla ilgili gereken yapılacak ve bu suç cezasız kalmayacaktır. Bakanlığımızın temaslılarla ilgili kendilerini gizlememesi konusunda defalarca yaptığı çağrılara rağmen bir hastane çalışanımızın sorumluluğunu yerine getirmemiş olması ve halk sağlığını riske atması çok üzücüdür ve cezasız kalmayacaktır. Sağlık Bakanlığımız söz konusu çalışanla ilgili yasal soruşturmayı başlatmıştır“ dedi.

“Bu şahsın temaslı olabileceği düşünülen herkes, en küçük bir ihtimal göz önüne alınarak, geniş kapsamlı izoleye tabi tutulmuştur“ diyen Pilli, “Ayrıca Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde personel için kart sistemine geçilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ziyaretçilerle ilgili kısıtlamalar da üst düzeye çıkarılmıştır. Herkes bu işi ciddiye alsın. Her kim halk sağlığını tehlikeye atarsa yasalar karşısında büyük bir suç işlemiş olup hakkında gerekli adli soruşturma yapılacaktır“ ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol