birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Kılıçdaroğlu: 4253 TL'yi yadırgamıyoruz ancak enflasyonu kontrol etmeniz lazım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ortak basın toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın açıkladığı 4 bin 253 liralık asgari ücret rakamını yadırgamadıklarını ancak enflasyon ve fiyat artışlarının kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu da, "Rakam değil geçimi sağlamaya yetip yetmediği önemli" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 16.12.2021 15:59
Kılıçdaroğlu: 4253 TL'yi yadırgamıyoruz ancak enflasyonu kontrol etmeniz lazım
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ile Karamollaoğlu, yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, “Bunlara sormak lazım sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası'nın olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları" açıklamasına ilişkin olarak, "Dolarla aylık alanlar var, listeyi yayımlayabiliriz" yanıtını verdi. Asgari ücretin 4 bin 253 TL olmasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Yadırgamıyoruz. Ancak enflasyonu kontrol etmeniz lazım" dedi.

Asgari ücret değerlendirmesi yapan Karamollaoğlu ise, "4 bin 253 hakkaten iyi bir rakam, ama vatandaş geçinemiyorsa 5 bin 250 olmasının da faydası olmaz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun asgari ücret zammına ilişkin yorumu şöyle:

"TÜİK'e yaptığım ziyaretin etkileri görülüyor. Verilen rakam, eğer yılbaşını alır ve dolar kurundaki yükselmeyi görürsek aslında düşük. O tarihte 384 dolardı, eğer aynı kur 15 lira üzerinden baz alınırsa 5 bin 750 lira olması lazım. 4253 net oldu, 4253 lirayı da yadırgamıyoruz. Eğer enflasyonu kontrol ederlerse, fiyat artışlarını kontrol ederlerse en azından asgari ücretli kardeşlerimiz biraz nefes alarak sürdürebilirler."

AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir'in "Ekonomik sıkıntı var ama bu bizim yönetimimizden kaynaklanmıyor" şeklindeki açıklamasıyla ilgili de görüşleri sorulan Kılıçdaroğlu, "Ülkeyi kim yönetiyor o zaman? Onu sormak lazım. Bu yanıtı veren kişi o zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yok sayıyor. 'O yönetmiyor ülkeyi başkası yönetiyor' algısını mı pekiştirmek istiyor? 'Erdoğan'ın hiçbir günahı yoktur' mu demek istiyor?" dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İşin özü şu, Türkiye iyi yönetilmiyor. İşin özü şu, Türk lirası pul oldu. İşin özü şu, işsizlik var. İşin özü şu, Türkiye'de ciddi ekonomik sorunlar var, bu sorunların çözülmesi lazım. Eğer bu sorunlar çözülmezse, ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Önümüzdeki yaz Türkiye bir gıda krizi ile karşı karşıya kalırsa hiç kimsenin şaşırmaması lazım. Bugünden biz uyarıyoruz."

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI AÇIKLAMASI

Ardından bir basın mensubu, Kılıçdaroğlu'nun 2023 seçimlerinde ittifakın kabul etmesi durumunda aday olmaktan onur duyacağı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, 'Bugünkü görüşmenizde cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuştunuz mu?' diye sordu. Kılıçdaroğlu, bunun üzerine, "Bu konuda söylenmesi gereken her şey söylendi ve bitti. Nokta" dedi. Karamollaoğlu ise, "Seçim sürecine girildiği zaman bu konuların görüşülmesi daha doğrudur" ifadelerini kullandı.

"BU ARTIŞIN NERESİ SEÇİM YATIRIMI"

Kılıçdaroğlu, bir basın mensubunun 'Bu artışı bir seçim yatırımı olarak görüyor musunuz?' sorusuna da, "Bu artışın neresi bir seçim yatırımı? Yıl başında alınan asgari ücret daha değerliydi, şimdi alınan asgari ücret daha az. Yıl başında 384 dolar alıyordu, şimdi alacağı çok daha düşük bir rakam. Kendileri için bir seçim yatırımı olabilir ama bunun seçim yatırımı olarak değerlendirilebilmesi için enflasyonu kontrol etmeleri lazım. Edebilirler mi, bilmiyoruz. Asgari ücretli mağdur olmasın. En büyük arzumuz bu" diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın faiz kararıyla ilgili de, "Dolar 15 lirayı aştı. 'Türk lirasını dolara yedirmeyiz' diyen kimdi? Sayın Erdoğan, ne oldu? Daha söylediği Türkiye'ye yayılmadan Türk lirası değer kaybetmeye başladı. Devleti yöneten kişinin sözlerinin tutarlı olması lazım" dedi.

KARAMOLLAOĞLU: "VATANDAŞ GEÇİNEMİYORSA 5250 OLMASININ DA FAYDASI OLMAZ"

Karamollaoğlu'nun konuşmalarından satırbaşları ise şöyle:

Bu rakamı kim açıklıyor? Doğrudan doğruya Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıklıyor. Aslında geçmişte cumhurbaşkanları, başbakanlar asgari ücreti açıklamaz, komisyon başkanları açıklama yapar mesele biterdi. Bizzat Cumhurbaşkanı kendisi açıklama ihtiyacı duyuyor.

Ancak enflasyon rakamlarını dikkat alarak bunun bir vatandaşın gündelik geçimini sağlayıp sağlamayacağını düşünmek lazım. Fiyatlar bu rakamların üzerine çıkmışsa... 4 bin 253 lira iyi bir rakam, fena bir rakam değil. Ama vatandaş geçinemiyorsa 4 bin 253 değil, 5 bin 253 liranın da farkı olmaz. Mühim olanı asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin kendi ihtiyacını karşılayabilmesidir.

Asgari ücret açlık sınırında olamaz, açlık sınırının altında hiç olamaz. Ben rakamın üzerinde durmuyorum. Geçinebilecek kadar bir ücret olmalı. Enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde rakamların üzerine odaklanmak doğru bir yaklaşım olmuyor. Biz dolarla ticaret yapıyoruz, dış ticaretimizi. İhracat yaptığımızda da dolarla alıyoruz. O halde dolar bizim ülkemizde ekonomide önemli bir yer işgal ediyor. Bizim dış borcumuz dolarla ödüyoruz ya da avro ile ödüyoruz. O yüzden ister istemez mukayese ediyoruz. "

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun