birgün

9° AZ BULUTLU

Kılıçdaroğlu: Ağır tabloyu devralmaya hazırız

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu'da partisinin değerlendirme toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Sıradan bir iktidar değişikliği olmayacak, "Ağır bir sorumluluğu üstlenmeye hazırız" dedi.

GÜNCEL 02.10.2021 15:52
Kılıçdaroğlu: Ağır tabloyu devralmaya hazırız
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu’da “CHP TBMM Grubu Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmasında gelecek seçimlerde sıradan bir iktidar değişimin olmayacağını belirterek, "Ağır bir sorumluluğu üstlenmeye hazırız" dedi.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, son dönemde yapılan zamlara değinerek, "2014'den bu yana kişi başına düşen milli gelir sistematik olarak düşüyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir tablo hiç olmadı. Türkiye aslında yönetilmiyor, günlük kararlarla yönetiliyor. Plan yok. Daha ağır, ciddi tablolar çıkacak önümüze. İğneden ipliğe her şeye zam geleceğini herkes biliyor artık. Bu zamların sorumlusu kim? Bu dertleri başımıza açan kim bunu sormak zorundayız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu şöyle devam ettti:

"Milyonlarca kişi açlık sınırının altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor. Dört beş yerden aylık alanlar var. Artık insanlar korku endişelerini de aşmış durumdalar. Hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. İşsizliğe bakıyorsunuz rekor seviyede. Akademik dünya artık Türkiye'de derin yoksulluk araştırması yapıyor. Faturalarını ödeyemeyen milyonlar var.

Son üç haftada 260 milyar liralık ek yük getirildi milletin sırtına. Bu parayı saray mı, sarayın beslemeleri mi, beşli çete mi ödeyecek yoksa 83 milyon mu ödeyecek?

Yolsuzluğun bu kadar meşrulaştığı bir süreç hiç yaşamadık. Yolsuzluğu meşrulaştıran kim? Bunu sormak zorundayız."

Adaletle değil baskıyla Türkiye'yi yöneten bir anlayışla karşı karşıya olunduğunu söyleyen CHP lideri, "Bir uyuşturucu bataklığı var. Daha acı olan ise uyuşturucu baronları ile siyasal iktidarın işbirliği. Böyle bir tabloyu Türkiye hiç yaşamamıştı. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Bir tweet attı diye kişinin evini basıp karakola götürüyorsunuz bir sorun var demektir" ifadesini kullandı.

"Yapacak çok işimiz var" diyen Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarla yaptığım toplantıda 'Ben sizin oyunuza değil sorunlarınız talibim' diyorum. Çünkü bu ağır yükü ortadan kaldıracak, sağlıklı ve tutarlı politikacıları ortaya koyacak partinin adı CHP. Biz bunu yapacağız, yapmak zorundayız. Tarihin bize yüklediği böyle bir sorumluluk var. Onlar sorunlardan kaçıyorlar ama biz sorunlara talibiz. Daha gelişmiş bir ülkede yaşamak istiyoruz" dedi.

"AĞIR TABLOYU DEVRALMAYA HAZIRIZ"

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

CHP milletvekilleri olarak göz göre göre insanlarımızın uçuruma savrulmalarına izin vermeyeceğiz. Freni patlamış bir kamyonda hep beraber yokuş aşağı gidiyoruz. Biz uçuruma savrulmasına izin vermeyeceğiz halkımızla beraber çözeceğiz. Aldığımız her kararın tarafları ile konuşacağız. Buradan elektrik şirketlerine de iki sözüm var. Zam hazırlığı yapıyorlar. Onları uyarmak bizim ortak görevimizdir. Milletin sırtına çökmeye çalışırsanız, elektriğe zam yapmaya kalkarsanız bunun bedelini ödeyeceksiniz. Yarın iktidar olduğumuzda bunun hesabını soracağız. En pahalı elektriği kullanıyoruz.

Her şeye zam yağmuru. Bundan vatandaşı birlikte kurtarmamız lazım. Tarihin bize yüklediği bir sorumluluk var. Bunun bilinci ile hareket etmek zorundayız. Vatandaşla doğrudan ilişkilerde fazla akademik bir dille anlatmamak zorundayız. Biz onların derdini dile getirirken aynı zamanda o sorunu nasıl çözeceğimizi de onlara anlatmak zorundayız.

Türk Lirası'nın dikiş tutmadığı, binlerce çocuğun yatağa aç girdiği, çiftçinin perişan olduğu tablo ağır bir tablo. Bu tabloyu devralmaya hazırız. Kaderine terk edilmiş aç ve yoksul yüz binler var. Oralarda yaşanan dramın tanığı olduk. O insanların iyi koşullarda yaşaması için CHP'ye ihtiyaç var. Sofralar dolu değil. Her evde bereketin, huzur olması sorumluluğu bizim sırtımızda.

Emekli kardeşlerim unutmasınlar, iki maaş ikramiyeyi söke söke aldık. Öyle bir sistem getirmişler ki ne kadar priminiz varsa o kadar az aylık alıyorsunuz. Bu sorumluluğu da alıyoruz. Kim ne kadar çok prim öderse o kadar çok aylık alacak.

Bu topraklarda hiç kimsenin acı çekmesini istemiyoruz. Devralacağımız sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu bilin diye anlatıyorum. Sıradan bir iktidar değişikliği olmayacak, bu değişim devasa bir sorumluluğu omuzlarına alıp Türkiye'yi aydınlığa çıkarmak için mücadele etmek demektir. Ağır bir sorumluluğu üstlenmeye hazırız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol