birgün

30° AÇIK

SİYASET 03.11.2017 17:18

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a 'istifa' yanıtı

Kılıçdaroğlu'dan Erdoğan'a 'istifa' yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de toplu açılış ve temel atma töreninde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Asgari ücreti 1500 lira yapacağız ve vergi dışında bırakacağız demiştim. Bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret en az net 1500 liradır. Demek ki oluyormuş. En küçük belediye dahi bunu gerçekleştiriyorsa koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunu neden gerçekleştiremesin.

Bugün sabahtan beri pek çok ilçeye uğradık. Ortak sitem alanlarından birisi de Ergene. Kaynağını yıllar önce görmüştüm, pırıl pırıl ama denize dökülen yerde simsiyah bir su görüyorsunuz. Suyun çürüdüğünü hiç duydunuz mu? Ergene'de su çürümüştür. Nasıl bir çevre anlayışı, nasıl bir insan anlayışı. CHP iktidara geldiğinde Ergene'nin kirliliği en geç 3 yıl içinde ortadan kaldırılacak.

Ben diyorum ya bizim bu belediye başkanları adam olmaz. Niye oraya 40 katlı bina yapmıyorsun da, Selimiye'nin önünü açıyorsun. İnsanın tarihe, kültüre, inanca saygısı olur. Yüksek binalar dikildiğinde dönemin başbakanı izni veren belediye başkanına kızmıyor, müteahhite kızıyor. Danıştay kararı var, uygulayamıyor kararı. Bizim belediye başkanlarımızda tarih bilinci var, kent kültürü var. Edirne deyince, Mimar Sinan'ın eserini herkes bilir.

'BÜTÜN BAŞKANLARI KUTLUYORUM'

Belediye başkanları istifa ettiler. Uçakta gelirken diyor ki, sıra CHP'li belediyelere geldi, Kılıçdaroğlu da gereğini yapsın. Ben gereğini yapıyorum, bütün başkanlar başarılı hizmetler yapıyorlar ve onları kutluyorum. Bütçenizin denetimini halka açın dedim. Her kuruşun hesabını millete verin. Size oy versin vermesin bütün vatandaşlara eşit hizmet götürün.

Türkiye'nin temel sorunu ortak aklı egemen kılmamasıdır. Bazı çevreler akıllarını belli yerlere kiraya vermiş durumdalar. Bunun adı tek adam rejimidir. Tek adam rejiminde bir kişi düşünür, karar verir, cezalandırır. Hakim o bir kişinin gözlerine bakar. Demokratik parlamenter sistemde böyle değildir. Farklı görüşler vardır.

  Neden BirGün?

  Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

  Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

  Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
  Bugün BirGün’e Abone Ol.

  BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

  BirGün’e Destek Ol