birgün

8° AÇIK

Kılıçdaroğlu, IŞİD'in yakarak katlettiği askerin ailesini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in 2016 yılında yakarak katlettiği iki askerden biri olan Fethi Şahin’in ailesini Konya’daki evinde ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Bütün ayrıntıları iktidar olduğumuzda açıklayacağız ve gelip aileyle helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki hedefimiz, ilkemiz budur" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 26.09.2022 12:15
Kılıçdaroğlu, IŞİD'in yakarak katlettiği askerin ailesini ziyaret etti
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in 2016 yılında yakarak katlettiği iki askerden biri olan Fethi Şahin’in ailesini Konya’daki evinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "IŞİD canilerinin korkunç bir olayı gerçekleştirdiklerini ve 2 erimizi şehit ettiklerini biliyoruz. Bu olayın görüntülerini ilk Denizli'de bir akşam saatinde izlemiştim sosyal medyada. Aradan yaklaşık 6 ay geçti. 1 erimizin şehitliği kabul edildi ve ailesine bildirildi. Fethi Şahin kardeşimizle ilgili olarak 6 yıl geçmesine karşın şu ana kadar akıbeti meçhul. Anne bekliyor evladını, baba bekliyor evladını" ifadelerini kullandı.

"Bu arada beni en çok üzen, olay sosyal medyaya yansıdıktan sonra ordumuzdan ve hükümet kanadından hiçbir açıklamanın gelmemiş olması" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Bir ordu önce kendi askerine sahip çıkar. Temel görevidir zaten. Bu olayı TBMM açıldığında parlamentonun gündemine getireceğiz. Allah nasip eder iktidar olursak bu olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız. Aileleri bilgilendireceğiz. Askerlerimiz şehit olduysa onları topraklarına getireceğiz. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz."

kilicdaroglu-isid-in-yakarak-katlettigi-askerin-ailesini-ziyaret-etti-1068080-1.

"BÖYLE BİR DEVLET ANLAYIŞINI KABUL ETMİYORUM"

Olayın faillerinden birisinin Türkiye'de yakalandığını ve hapse atıldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Fakat bir süre sonra bunun serbest bırakıldığını bir gazeteci arkadaşımız sayın İsmail Saymaz yazdıktan sonra öğrendik. Kim bu katili serbest bıraktı, kimler aracı oldu? İsmail Saymaz yazdıktan sonra kişi yakalandı ve şu anda yargılanıyor. Böyle bir devlet anlayışını kabul etmiyorum" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Devlet dediğiniz askerine sahip çıkar, milletine sahip çıkar. 6 yıl geçti, akıbeti meçhul. Olacak şey değil, kabul etmiyorum. Bütün ayrıntıları iktidar olduğumuzda açıklayacağız ve gelip aileyle helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki hedefimiz, ilkemiz budur. Toplumla kucaklaşmak... Acılar yaşanır ama acıları paylaşmak zorundayız. Defalarca söyledim. Kışlaya siyaseti sokmayın, adliyeye siyaseti sokmayın, camilere siyaseti sokmayın. Buralarda siyaset olmaz."

"BU OLAYA DEVLET SUSPUS OLMUŞTUR"

Kılıçdaroğlu, ziyarete ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"IŞİD canileri Mehmetçiklerimiz Sefter Taş ve Fethi Şahin'i şehit etti. Bugün Fethi Şahin’in ailesini ziyaret ettim. Bu olaya devlet suspus olmuştur. Peygamber Ocağı dediğimiz ordumuz suspus olmuştur. Erdoğan eleştirilmesin diye, şehadet kurumuna dahi ihanet edilmiştir.

Yandaş medya kuruluşları, Fethi Şahin'in IŞİD'e katıldığını bile yazmıştır. Şehit üzerinden pis algılar yapmışlardır. Saraydan her şey beklerim, onların paraları var, başka hiçbir şeyleri yok. Ama 1000 yıllık geleneği olan ordumuzdan açıkçası beklemezdim bunları.

Mehmetçiğimizi unutulmaya terk ettiler. Siyaseti her kuruma sokarsan, sonuç da tabi ki bu olur. Bu konuyla ilgili fikrim çok nettir, Allah nasip eder de iktidara gelirsek, iki aile ile de helalleşeceğiz.

Önce orada olanları netliğe kavuşturacağız. Kurulan ilişkiler ve bunun nasıl sonuçlar doğurduğunu TBMM’de kuracağımız komisyonda ortaya çıkaracağız, sonra buna sebep olanlar bedelini ödeyecek.

En nihayetinde de devlet şehitlerimizin aileleriyle helalleşecek. Bir hedefim daha var, şehitlerimizin naaşlarını da bulup, topraklarımıza geri getirmek. Umarım o da nasip olur."

FETHİ ŞAHİN KİMDİR?

IŞİD, 2016 yılında, Suriye’de rehin aldığı Türk askerleri Sefter Taş (23) ve Fethi Şahin’i (26) yakarak öldürmesine ilişkin bir video yayınlamıştı. Videonun yayınlanmasından yaklaşık 11 ay sonra, 9 Ekim 2017'de Sefter Taş'ın ailesine, çocuklarının şehit olduğu bildirildi. Ancak Fethi Şahin'in ailesine ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Şahin’in ailesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdıkları mektupta, “Sefter Taş'ın şehit olduğu söylenirken abimin akıbetinin belli olmaması bizi derin bir hüzne boğuyor. Abime ne olduğunu bilmek hakkımız, bir bilgi istiyoruz" diye yardım istemişti.

IŞİD’in yayınladığı görüntülerde iki Türk askerini yakan militanın, Türk vatandaşı IŞİD’li Talip Akkurt olduğu yargılama aşamasında ortaya çıkmıştı. Türkiye’deki IŞİD yargılamalarına giren belgelerde ise iki askerin görüntüsünü çektirip, servis ettiren kişinin de IŞİD’in medya bakanı Ömer Yetek olduğu anlaşılmıştı. Yetek, itirafçı olduktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Akkurt’un ise Suriye’de SİHA saldırısı sırasında öldüğü ileri sürüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol