birgün

26° AÇIK

Kılıçdaroğlu'ndan iktidara: Suriye politikasında bizim dediğimiz noktaya gelmeleri doğru

AKP'den Suriye politikasında değişiklik sinyalleri gelirken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. "Suriye politikasında da bizim dediğimiz noktaya gelmeleri doğru" diyen Kılıçdaroğlu, "Keşke bizi daha önce dinleselerdi. Umarım bu hatadan dönme, kendilerinin özgür iradesiyle gerçekleşmiş olur" ifadelerini kullandı.

SİYASET 18.08.2022 11:49
Kılıçdaroğlu'ndan iktidara: Suriye politikasında bizim dediğimiz noktaya gelmeleri doğru
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın Suriye politikasında değişiklik sinyalleri vermesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Suriye politikasında da bizim dediğimiz noktaya gelmeleri doğru. Umarım başarılı olurlar. Keşke bizi daha önce dinleselerdi" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da partisinin üye katılım törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet Halk Partisi'ni ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum? Ama önce genel başkanını tanımanızı isterim. Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Çünkü beni tanıyacaksınız ki partiyi de bileceksiniz. Ben 7 çocuklu bir aileden geliyorum. Rahmetli annem ve bugün en büyüğümüz olan ablam okuma yazma bilmezlerdi. 7 kardeş arasında üniversite bitiren bir tek benim. Devlette görev aldım. 27,5 yıl çalıştım. Emekli olduktan sonra siyasete girdim. Halktan birisiyim, sizden birisiyim. Aristokrat bir aileden gelmiyorum. Sizin yaşdığınız acıların çoğunu kendi ailemizde yaşadı" ifadelerini kullandı.

"Siyasete girdiğim gün bütün malvarlığımı eşimin yüzüğü dahil internet siteme koydum" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Benim görev yaptıım yılları didik didik ettiler açık bulabilir miyiz diye. Bulamadılar. Üç evladım var, ne yaptıklarını çoğunuz bilmezsiniz. Onlara şunu söyledim; 'Ben genel başkan oldum, siz herhangi bir CHP'li belediyeden iş almayın'. Sen kendi emeğinle kazan. Çocuklarım buna dikkat ediyorlar."

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Adı Cumhuriyet Halk Partisi... Halkın partisi olmak zorundayız. Parti genel başkanı oldum, evet. Adı Cumhuriyet Halk Partisi. Halkın partisi olmak zorundayım. Fakirin fukaranın hakkını korumak zorundayım. Eğer bir çocuk bu coğrafyada yatağa aç giriyorsa rahat etmemeniz lazım. Böyle baktım, böyle baktık."

"GİTTİĞİM YERLERDE TEHDİTLER ALDIM"

"Gittiğim yerlerde tehditler de aldım" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Terör örgütünün silahlı saldırısına da uğradım, bir askerimiz şehit düştü bir camide şehit cenazesine katılırken linç girişiminde bulundular, yine İstanbul'da bir cenaze töreninde göğsüme bir kurşun mermisi fırlattılar, tehdit ettiler. İnanın, haklıysanız hiçbir tehdit sizi etkilemez. Ben bu davaya böyle inandım ve böyle yürüdüm. Böyle de yürüyeceğim. "

PARTİYE YENİ KATILANLARA TAVSİYELER

"Bir aileye katılıyorsunuz. Her ailede olduğu gibi bizim ailemizde de tartışmalar olabilir. Ama bu kavgaya dönüşmez. Otururur konuşuruz. Bu demokrasinin de gereğidir. Bu aileye katıldınız. Belli konularda çok dikkatli olmanızı isterim. Bu ailenin temel normlarından birisidir" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları sıraladı:

1- "Adaletten sapmayacaksınız.

2- Hiç kimsenin inancını siyasete malzeme etmeyeceksiniz. Kimlik. Herkesin kimliğine sahip duyacaksınız. Kimlik üzerinden siyaset yapmak bizi ayrıştırır.

3- Herkesin yaşam tarzına saygı duyacaksınız.

4- Kibir ve öc alma duygusu, bunlardan arınacaksınız.

5- Her biriniz CHP'li olarak alın terinin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız.

6- Genç arkadaşlarım, her biriniz siyasette bir yerlere gelebilirsiniz, yönetici konumunda olabilirsiniz. Devleti yönetenlerin açık ve şeffaf olması lazım, Buna da inanmanız lazım.

7- Her biriniz Cumhuriyet Halk Partili olarak alın terinin ne kadar değerli olduğunu bilmek zorundasınız."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partiye yeni katılanlara rozetini taktı.

MHP'YE ÜYE OLDUĞU BELGEYİ YIRTTI

CHP'ye katılım töreninde, MHP'ye üye olduğunu gösteren belgeyi yırtan bir kişi CHP'ye katıldı.

"Sayın genel başkanım, biz sizinle yürümeye varız" diyen yurttaş, "Ben Milliyetçi Hareket Partisi'ne üyeydim. Bugün de istifamı sunmaya geldim. Herkes görsün" dedi.

Kılıçdaroğlu'na seslenen kişi, "Seni cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorum" ifadelerini kullandı ve elindeki MHP'ye üye olduğunu gösteren belgeyi yırttı.

"SURİYE POLİTİKASINDA BİZİM DEDİĞİMİZ NOKTAYA GELMELERİ DOĞRU"

CHP Lideri, partisinin üye katılım töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İktidarın Suriye politikasında değişiklik sinyalleri vermesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, "Suriye politikasında da bizim dediğimiz noktaya gelmeleri doğru. Umarım başarılı olurlar. Keşke bizi daha önce dinleselerdi. Keşke bütün bu olaylar olmasaydı. Hatalarından dönmek istiyorlar, ne kadar dönecekler bilmiyorum. Umarım bu hatadan dönme, kendilerinin özgür iradesiyle gerçekleşmiş olur."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol