birgün

18° AÇIK

SİYASET 22.09.2021 09:12

Kılıçdaroğlu’ndan ‘tek aday’a yeşil ışık

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “İttifak ilk tura tek adayla gitmeli” yorumuna dair konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım’ı dikkatle dinliyorum. Tek adayla gitmenin avantajından söz ediyor. Olabilir. İttifak olarak bir araya gelip tek aday üzerinde anlaşabilirsek tek aday üzerinden gidilebilir. Bir sakıncası yok” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘tek aday’a yeşil ışık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetin öne çıkan başlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü'den Deniz Zeyrek’e konuşan Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in “İttifak ilk tura tek adayla gitmeli” yorumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kafamda yüzde yüz şu olsun diye belirlenmiş bir model yok. Meral Hanım’ı dikkatle dinliyorum. Tek adayla gitmenin avantajından söz ediyor. Olabilir. İttifak olarak bir araya gelip tek aday üzerinde anlaşabilirsek tek aday üzerinden gidilebilir. Bir sakıncası yok. Hangisinde daha başarılı olunur bugünden kestirmek zor. Önümüzdeki süreç içinde kamuoyu yoklamalarıyla ya da bu işi iyi bilen kişilerle oturup konuşmak lazım. Biz illa çok adayla ya da tek adayla gidin gibi bir dayatma içinde olmayacağız. Zaten ittifakımızın özelliği de demokratik olması, liderlerin rahatlıkla birbirleriyle konuşabilmesi, düşüncelerini paylaşabilmeleri. Biz bu özelliğimizle Cumhur İttifakı’ndan ayrışıyoruz.”

İMRALI TARTIŞMASI: “BİR ŞAHSIN SORUNU DEĞİL”

Öte yandan CHP lideri, Kürt sorununun çözümünde HDP’yi işaret etmesiyle başlayan tartışmayla ilgili de konuştu.

Sözleri üzerine İmralı’yı işaret eden eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ye verdiği “parlamento” yanıtını tekrar yenileyen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer ülkede kritik bir sorun varsa, uzun yıllardır çözülemiyorsa, çözümün adresinin TBMM olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu yeni söylemiyorum. Öteden beri söylüyorum. Devletin meşru organlarla muhatap olması gerektiğini her ortamda her fırsatta söylüyorum. Bütün kritik sorunlar milli kurtuluş savaşı dahil TBMM’de konuşulmuş, çözümler bulunmuş ve Türkiye sorunların aşılmasını Meclis’in sayesinde gerçekleştirebilmiştir. Var olan bütün sorunların TBMM’de uygarca tartışılarak çözülebileceğini ortak irade bulunabileceğine inanıyoruz. Sonuçta sorunlar ülkenin sorunudur, bir şahsın sorunu değil. ‘Adres İmralı’dır’ yaklaşımını doğru bulmuyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol