birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 30.07.2021 09:35

Kılıçdaroğlu, orman yangınları için "THK'nın kullanılmayan uçaklarını belediyelerin kiralamasını teklif etti" iddiası

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Akdeniz ve Ege'de peş peşe çıkan orman yangınlarının ardından CHP'li belediyelerin Türk Hava Kurumu'nun kullanılmayan uçaklarını kiralaması formülü üzerinde durduğu öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, orman yangınları için "THK'nın kullanılmayan uçaklarını belediyelerin kiralamasını teklif etti" iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Akdeniz ve Ege’de art arda çıkan yangınların ardından Türk Hava Kurumu’nu arayarak, kullanılmayan uçaklarını “gerekirse belediyeler kiralar kullanır” dediği iddia edildi.

T24’ten Metin Kaan Kurtuluş’un haberine göre, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, peş peşe çıkan orman yangınlarına yeterli sayıda uçakla müdahale edilmediği tartışmalarının ardından, CHP'li belediyelerin Türk Hava Kurumu'nun kullanılmayan uçaklarını kiralaması formülü üzerinde durduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun “Türk Hava Kurumu kullanmıyor, gerekirse belediyeler kiralar kullanır” diyerek THK'yı aradığı, ancak geri dönüş alamadığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Türk Hava Kurumu’nun filosundaki yangın söndürme uçaklarını kullanmamasının ardından, gerekirse CHP’li belediyelerin uçak kiralayarak müdahaleye destek verebileceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun bu doğrultuda THK yönetimiyle temasa geçmeye çalıştığı, ancak kendisine herhangi bir dönüş yapılmadığı öğrenildi.

GÜRÜN: BEDELİ NE OLURSA OLSUN UÇAK KİRALAMAK İSTİYORUZ

Öte yandan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün THK’yı arayarak, “Bedeli ne olursa olsun, yangın müdahalesinde kullanmak üzere, uçak kiralamak istediklerini” bildirdiği; THK’dan “Şu anda hiçbir yöneticiye ulaşamayız” yanıtı aldığı bildirildi.

2019 yılında Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla Türk Hava Kurumu’nun başına eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı(heyet başkanı), Hacı Abdullah Kaya ve Adnan Zengin’den oluşan bir kayyım heyet atanmıştı. THK’nın Onursal Genel Başkanı konumunda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bulunuyor.

Gökçen Havacılık envanterine göre Türkiye'nin “Tek Havadan Yangın Söndürme Filosu”nda 2009’da bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı bulunuyor. Bu uçakların yakın zamanda çıkan orman yangınlarında kullanılmaması, CL-215’lerin akıbeti ile ilgili tartışmalara sebep olmuştu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılında CL-215’lerin “uçamayacak durumda” olduğunu ifade etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol