birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.03.2018 08:24

Kiliseye ateş etti kimse ‘görmedi’

Kiliseye ateş etti kimse ‘görmedi’

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Trabzon’da bulunan Santa Maria Katolik Kilisesi’ne silahlı saldırı düzenlendi. Önceki gün akşam saatlerinde yaşanan saldırının 40 yaşlarında bir erkek tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. Silahlı saldırı akıllara, şubatta kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Santa Maria Kilisesi’nin yakılmak istenmesi olayını getirdi. Kilise cemaatinin, yetkililerin konuya ciddi yaklaşmaması nedeniyle benzer olayları polise bildirmeme kararı aldığı öğrenildi. Polisin saldırıya ilişkin bir şüpheliyi yakaladığı öğrenildi.

‘Payımıza azar düşüyor’
Bu tip saldırılar ardından polisin olay yerine çok geç geldiğinden yakınan Kilise mensupları, cemaatin inancının gereği olan ibadetlerini yerine getirmekte zorlandığını belirtti. Saldırı girişimlerini polise bildirmeme kararı aldıklarını söyleyen cemaat üyeleri, BirGün’e şunları anlattı: “Polise şikâyet ettiğimiz zaman payımıza azar düşüyor ve saldırılar daha artıyor. Kilise saldırıya uğruyor ancak kilise ve kilise topluluğu suçlu görülüyor. Santoro’nun öldürülmesinden sonra saldırıların en yoğun olduğu bir dönem yaşanıyor.”

Yetkililerin kendilerine mezar yeri dahi vermediklerini ifade eden topluluk, bu yöndeki taleplerinin ise “Müslümanlara bile mezar yeri bulamıyorken Hıristiyanlara nasıl bulalım” sözleriyle geri çevrildiğini dile getirdi. Kilisenin yaşadığı sorunları iletecek bir makam ve yetkili bulamamaktan yakınan topluluk üyeleri, “Kiliseyle ilişkiye girmek istemiyorlar. Ne kiliseye yaklaşıyorlar ne de kendilerine yaklaştırıyorlar. Bu durum yıllardır bu şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol